Hogyan lehetne kilencedikes módra megoldani a lenti fizikapéldát?


30°-os szög alatt(A továbbiakban ß) kikövünk egy lövedéket(Vo-nak nevezzük a kezdősebességet). Egy torony lábához esik. Ezután kilőjük 0,05-el nagyobb sebességgel. Most 2m magasan becsapódik a toronyba. Mennyi volt a kezdősebessége először? 20m/sec kéne kijöjjön, a légsúrlódással nem számolunk.


Én a következőkre jutottam:

-A kilövési sebességvektort fel kell bontani vízszintes és függőleges tényezőkre: függőlegesen Vo*sinß és vízszintesen Vo*cosß. Nyilván, Vo*sinß=Vo/2, de ezt csak utólag helyettesíteném be, mert így tudom, honnan jön, és mivel dolgozom. Számomra könnyebb.

-Vízszintesen egyenes vonalú, egyenletes mozgást végez Vo*cosß sebességgel

-Függőlegesen (-g) gyorsulású mozgást végez, a kezdősebességev pedig Vo*sinß

-Fel lehet írni a függőleges irányra az út törvényét, ahol S a vízszintesen bejárt út, és t1 a repülés ideje először, t2 másodszor:

S=voSinß*t1+gt1^2/2

S-2=(Vo+0,05)sinß*t2+g2^2/2

-Az a gond, hogy két egyenlet és három ismeretlen van, így sajnos tudásom nem elég ahhoz, hogy ezt a rendszet megoldjam, így ez zsákutca.

-Felvetődött egy ilyen ötlet, hogy nézzem meg, hol csapódna be, ha nem lenne torony. Akkor viszont mehint eltérne a repülési idő, és azt sem tudom, hol érne földet, mivel kéne ismerni a becsapódáskor a sebességet, és annak szögét

-Fel lehetne írni Galilei törvényét, viszont mivel második esetben ismeretlen a végsebesség, megint 3 ismeretlenhez jutunk 2 egyenletben, ráadásul bonyolultabban.


Mit lehetne csinálni a példával? Nekem nincs több ötletem, és nagyon idegesít. Volt egy kósza ötletem, hogy fel kéne írni a repülési görbe pályaegyenletét, de nagyon bonyolult, és nem is hiszem, hogy érnék vele valamit. A segítséget előre is köszönöm szépen.



2013. máj. 5. 21:12
 1/6 anonim ***** válasza:

S a FÜGGŐLEGESEN bejárt út:

S=voSinß*t1-gt1^2/2

S-2=(Vo+0,05)sinß*t2-g2^2/2


.....____ azért minusz, mert a Vo felfelé, a g lefelé megy.

A VÍZSZINTESEN BEJÁRT ÚTRA IS kellene felírni két egyenletet.

2013. máj. 5. 21:43
 2/6 anonim ***** válasza:

Bocs elnéztem:

0=voSinß*t1-gt1^2/2 ...................mert a talajra érkezik

2=(Vo+0,05)sinß*t2-g2^2/2 .............mert 2 méter magasra érkezik

2013. máj. 5. 21:47
 3/6 bongolo ***** válasza:

Az előző válaszoló már nagyrészt leírta, én csak összefoglalom:


Az ismeretlenek: v₀, t₁, t₂ és van egy negyedik is: s a vízszintes távolság a lövés helye és a torony között.


Függőlegesen legyen a felfelé menő irány a pozitív.

A két függőleges mozgáskomponens így:

- v₀·sinβ·t megtett út felfelé, tehát pozitív irányban

- g·t²/2 út lefelé, tehát negatív irányban


Amikor 2m magasan csapódik be, akkor pozitív irányban van a 2m.


Vagyis a függőleges irányú egyenletek:

0 = v₀·sinβ·t₁ - g·t₁²/2

2 = (v₀+0,05)·sinβ·t₂ - g·t₂²/2


Vízszintes irányú egyenletek:

s = v₀·cosβ·t₁

s = (v₀+0,05)·cosβ·t₂


Így már van 4 egyenlet a 4 ismeretlenhez.


Viszont így nem 20 m/s jön ki! Akkor jön ki annyi, ha a feladat úgy van, hogy 0,05-ször nagyobb sebességről van szó, nem pedig 0,05-tel nagyobbról. Akkor az egyenletek:


0 = v₀·sinβ·t₁ - g·t₁²/2

2 = v₀·1,05·sinβ·t₂ - g·t₂²/2

s = v₀·cosβ·t₁

s = v₀·1,05·cosβ·t₂


Így g=10m/s²-tel v₀=20,7m/s jön ki, g=9,81m/s²-tel pedig v₀=20,5m/s. Az sem pont 20...

2013. máj. 5. 23:52
 4/6 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, elvileg jó a következő gondolatmenet:


[link]


Az egyetlen nyűgöm vele, hogy harmadfokú egyenlet lett a vége... :-( De lehet, hogy valamit elnéztem.


DeeDee

**********

2013. máj. 6. 01:14
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha a második sebesség 1,05-szörös és g = 10, akkor 20,7 m/s jön ki nekem is.


DeeDee

*******

2013. máj. 6. 01:37
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, a fizikatanáromat ismerve a 20,7-t kerekítette. Mindenkinek ment a zöld.
2013. máj. 9. 18:36