Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki letudná vezetni ezt a...

Valaki letudná vezetni ezt a mértani sorozatot?

Figyelt kérdés

Egy mértani sorozat első tagja 3, hányadosa (−2).

Adja meg a sorozat első hat tagjának összegét!


2013. máj. 6. 14:18
 1/9 anonim ***** válasza:

a1 = 3

q = -2

A sorozat első hat tagja:

3, -6, 12, -24, 48, -96


A sorozat első 6 tagjának összege az Sn = a1 + a2 + ... + an képlet alapján: -126


(Ezt egy másik képlettel is ki lehet számolni, ld. pl. itt:

[link]

És egy hasonló példát is találsz az oldalon.)

2013. máj. 6. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Akkor az érettségis megoldásban miért az szerepel, hogy

S6=−63 ?:(

Mert én ezért gabalyodtam össze, hogy teljesen más eredmény jött ki, mint ami megvan adva eredményként :(

2013. máj. 6. 14:58
 3/9 anonim ***** válasza:

Az S6 = -63? :O

Az ki van zárva...


Én viszont az előbb elrontottam, mert az Sn nem -126, hanem az a -63; bocsi. (Csak fejben összeadtam a mínuszokat, aztán a pluszokat, aztán a kettőt, de mire leírtam, addigra valahogy csak a -126 maradt meg.)

2013. máj. 6. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

[link]

megoldás:

[link]


1. feladat :/

2013. máj. 6. 15:22
 5/9 anonim ***** válasza:

Ezt elírták... :(((

Előfordul időnként, ez nem egyedi eset, pedig szerintem nagyon nem lenne szabad...


Ha megnézed, a feladatban egyértelműen az első hat tag összegét kérdezik; így a javítókulcsnál is ezt kell megadni. Tehát az Sn-t, nem az S6-ot; az egyenlőségjel másik oldalán a -63 pedig stimmel.


Szóval ne szomorkodj. :)

2013. máj. 6. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Mert holnap van a matek érettségim és gyakorlok, de ha az eredmény sem biztos, akkor nem tudom, hogy mi helyes és mi nem :)
2013. máj. 6. 15:39
 7/9 anonim ***** válasza:

Nem túl valószínű, hogy ugyanazon a feladatlapon további hibák lennének. De ha mégis lesz eltérés a te eredményed és a javítókulcs között, írj ki egy kérdést ugyanígy, majd mi megmondjuk a frankót. :)


Sok sikert holnapra. :)

2013. máj. 6. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Bocs Berta, de most fölöslegesen kekeckedsz!


A kérdező megnyugodhat, az S6 = -63 teljesen korrekt jelölés!

A Sn az általános összegképletben szerepel, de ha már konkrét 'n' értékről van szó, akkor az összeg jele (S) után is azt szokás feltüntetni.

2013. máj. 6. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kekeckedik ám a körösztanyukád térdekalácsa. :P

Fogalmam sem volt erről, mert nem mostanában tanultam már, a fejem meg nem káptalan; a saját linkemet sem nem néztem meg, pedig ott is van ilyen példa az alján... :(((


Egyszerűen csak próbáltam kitalálni, hogy mi lehet a gond, és megnyugtatni a kérdezőt, hogy ne essen kétségbe.


És mielőtt még lehurrognál, hogy ilyen komoly dokumentumban nem lehet nyomdahiba, hát tessék:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__428056..

Jó, oké, nem pont ugyanaz, de majdnem. :D

Üdv. :)

2013. máj. 6. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!