Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Középsulis nyelvtan hf-ban...

Középsulis nyelvtan hf-ban szeretnék segítséget kérni!? (bőv. Lent)

Figyelt kérdés

A feladat:

Válasszon ki az alábbi szövegből öt olyan szót, amelyben hangtörvény érvényesül! Nevezze meg a hangtörvényeket, mutassa be a hangtani jelenségeket!


A szöveg:

Föl akartam szállni, de alig nyúltam a kapaszkodóhoz, barátságtalan hangok rivalltak rám: „Megtelt.” Emberfürtök lógtak a fölhágóról. Benn, a kétes homályban, melyet egyetlen fémszálas körte világított meg vörösen, élőlények mozogtak, férfiak, nők, karonülő csecsemők is. Egy pillanatig tétováztam, majd hirtelen elhatározással fölugrottam. Semmi okom se volt finnyáskodni. Úgy fáztam, hogy fogaim összekocódtak. Aztán siettem is, nagy út várt rám: okvetlenül meg kellett érkeznem.

Helyzetem eleinte több volt, mint kétségbeejtő. Belecsimpaszkodtam az emberfürtbe s magam is egy láthatatlan lettem. Hidak, alagutak alatt vágtattunk el. Oly vad sebességgel, hogyha leesem, szörnyethalok. Olykor egy tűzfalat, egy deszkapalánkot, egy fatörzset súroltam. Életemmel játszottam.

(Kosztolányi Dezső: Esti Kornél)


2013. jún. 11. 11:41
 1/3 klopusz ***** válasza:
48%

Én így gondolom:


barátságtalan, összekocódtak, kétségbeejtő - teljes, jelöletlen hasonulás

tétováztam, játszottam - összeolvadás


De azért olvasd el: [link]

2013. jún. 11. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Amit az előző írt, az majdnem teljesen nem jó. (Bocsi, de így van)


szállni: rövidülés - az n hatására a hosszú l az ejtésben rövidül

barátságtalan, kétségbeejtő: összeolvadás, a t+s ejtésben hosszú cs-vé alakul

megtelt, lógtak: zöngésség szerinti részleges hasonulás, a zöngétlen t hatására a zöngés g helyett zöngétlen k-t ejtünk

eleinte: hiátustöltő j hangot ejtünk

sebességgel, életemmel: írásban jelölt teljes hasonulás

tűzfalat: zöngésség szerinti részleges hasonulás stb.

2013. jún. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 klopusz ***** válasza:

Kedves második válaszoló!

Köszönöm a kijavítást, megpróbálom megjegyezni. Sajnos lassan harminc éve érettségiztem, és nem is emlékszem, hogy ilyesmiket kellett volna tanulnuk (pedig ötös voltam). De hát jó pap is holtig...

2013. jún. 12. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!