Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nyelvhelyességi hibák: de mi...

Nyelvhelyességi hibák: de mi a nevük?

Figyelt kérdés

Éppen tételt dolgozok ki [igen, időben :D], itt vagyok a nyelvtan kellős közepén, a hibát pedig felismerem benne, de egyszerűen nem tudom a szakszerű nevét. A google utál engem...

A mondatok:

"Egyenlőre itthon folytatjuk a munkát.

Emlékei a hosszú idő alatt feledésbe merültek.

Akkoriban a gépkocsi még gyerekcipőben járt.

Mi elmondhassuk magunkról, hogy nem beszéljünk másokról.

Ha meghallgatsz, adnék neked egy jó tanácsot."


Előre is köszönöm a segítséget (:



2013. jún. 14. 12:59
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Egyelőre így kell helyesen mondani, írni !

Egyenlőre vágom a fahasábokat. - egy példamondat a szóra.

A magyar nyelvben gyakran tévesen használják ezt a két szót, azaz összecserélik őket. Az egyelőre időhatározószó, szófaja szerint, most, jelenleg lehet a szinonimája, az egyenlőre pedig mértéket fejez ki.


2.és 3. mondat szerintem stilisztikailag nem jó, nevetséges is a 3. mondat, hogy a gépkocsi gyerekcipőben jár.

4. Mi elmondhatjuk magunkról, hogy nem beszélünk másokról.

Ebben a mondatban az igeragozás helytelen, mégpedig azért, mert szükségtelenül használ felszólító módot.

5. Ha meghallgatsz, adok neked egy jó tanácsot. -helyesen a mondat.

Itt is az igeragozás helytelen, az adnék feltételes módban van, de a kijelentő mód a helyes.

Ennyit tudtam segíteni !

2013. jún. 14. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

"Mi elmondhassuk magunkról, hogy"-

az "elmondhassuk" nem helyes (Suk-sükkölés)

2013. jún. 15. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!