Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ez nyelvtanilag helyes? , ,...

Ez nyelvtanilag helyes? , , Kérem, hadd nézzem meg! " Csak mert a, , hadd" az már tegezés.

Figyelt kérdés
2013. júl. 9. 22:34
 1/8 anonim ***** válasza:
Mondhatod úgy is, hogy "Engedd meg, hogy megnézzem"
2013. júl. 9. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
Szerintem ő magázva szerette volna a kérdést feltenni.:) Ebben az esetben, ha kételyeid vannak a tegező-magázó formával kapcsolatban, használd inkább így: "Megnézhetném, kérem?" vagy Megengedné, hogy megnézzem, kérem?"
2013. júl. 9. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
De akkor amit én írtam, semmiképp sem jó?
2013. júl. 10. 00:22
 4/8 anonim válasza:

Szerintem a "hadd", mint kifejezés leírva fogalmazásban helytelen, mivel csak a hétköznapi szóhasználatban van jelen. Talán abból alakult ki hogy valaki valamit hagyjon nekünk, tehát engedjen meg, ahogy az előttem szólók is írták. Csomagok helyett sem írunk cuccokat, pedig gyakran mondjuk a csomagjainkra ezt a szót.

Tehát ha VÁLASZTÉKOSAN és pontosan akarod kifejezni magad akár szóban, akár írásban, akkor:

" Kérem, engedje meg/ vagy engedd meg! VAGY

"Meg tetszik engedni, hogy megnézzem?/ Megengeded, hogy megnézzem?"

2013. júl. 10. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A "hadd" szó az valóban nem tegezés.

Mert ha pl. így mondanád: "Hadd nézzem meg, kérem szépen!" akkor az úgy jobban hangzana...

2013. júl. 10. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, hogy a "hadd" egy összetett mondat tömörítése, "hagyd, hogy megnézzem", a Te példamondatod szerint.

Tehát tegező forma, a "hagyd" rövidült le "hadd"- szóvá.

És akkor a mondat inkább így lenne jó: Kérlek, hadd nézzem meg !

Vagy: Kérem, engedje, hogy megnézzem ! magázó formában.

De sztem jó úgy is, ahogy Te írod. A kérem szóval elég udvarias stílusú a mondatod.

2013. júl. 12. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Úgy is lehetne mondani, hogy

"Megnézhetem?",

"Megnézhetném?"

Nem kell semmiféle "hadd"

2013. júl. 13. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Engedje,hogy megnézzem

Engedi.hogy megnézzem?

Megnézhetném?

2013. júl. 19. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!