Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mit jelent a pátérkám szó?

Mit jelent a pátérkám szó?

Figyelt kérdés
Nyárra az Egri csillagokat kaptuk olvasásra, és ki kell mindent jegyzetelnünk, és van egy olyan rész ahol,ami nekünk ismeretlen ki kell keresni. Viszont én a pátérkám szót, sehogy sem találom.

#Egri csillagok #szó #kifejezés #nyári olvasás #pátérkám
2013. júl. 11. 10:18
 1/7 anonim ***** válasza:

Hát igen, el kéne olvasni :)

De lehet én se emlékeznék erre. MEK-ből ha tudod, töltsd le, és wordben keress rá a pátérkámra.

2013. júl. 11. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Hát, képzeld..olvasom. Én nem vagyok az a diák, aki netról olvassa..meg szedi le az olvasmánynaplókat...rendesen elolvasom könyvből...nem kéne kritizálni, ha nem is ismersz, nem kell a tömeghez hasonlítani..de ha nem tudok valamit..fordulok segítségért..ez olyan nagy baj?! -.-
2013. júl. 11. 11:32
 3/7 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló arra gondolt, amikor a Magyar Elektronikus Könyvtárat (MEK) ajánlotta, hogy onnan le tudod tölteni a könyvet és simán rákereshetsz ctrl+f-el. Ezzel nem minősíteni akart szerintem, szimplán egy alternatív módot ajánlott arra, hogy megkönnyítse az életed.
2013. júl. 11. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 bongolo ***** válasza:

A páter azt jelenti, hogy pap. A páterkám persze ennek a becézése.

(Latinul a pater atyát jelent, pl. pater noster = mi atyánk).

2013. júl. 11. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Csak segíteni szeretem volna, de ha nem, hát nem. Nekem anno csak a film volt, kötelezően meg is néztük.


Mellesleg ha beírod a gúgliba, 5. találatként ki is köpi azonnal.

Alul a megoldásod.


[link]


17


Másnap lóra ültek, és megindultak le délnek, Sziget várába.


Felhőtlen, meleg nap volt az. A feldúlt falvakban mindenütt temettek, és házakat zsúpoltak. Némelyik faluban csak egy-két ember lézengett, mint az övékben. Az olyan falvak népét elhajtották a törökök.


Mikor elérték a szigetvári nádast, a pap fölnézett.


- Az úr itthon van.


- Itthon? - kérdezte csodálkozva a gyerek. - Honnan tudja?


- Nem látod a zászlót?


- Ott a tornyon?


- Ott.


- Vörös és kék.


- Az úr színei. Azt jelentik, hogy az úr itthon van.


A náderdőbe értek, és egymás mellett lovagoltak tovább.


A pap ismét megszólalt:


- Te fiú, nem gondolod-e, hogy Dobó meghalt?


- A harcban?


- Ott.


Gergely nem gondolta. Dobó őszerinte legyőzhetetlen volt. Ha egymaga vág is neki a török hadnak, Gergely nem csodálkozik rajta.


- Ha meghalt volna - szólt a pap -, én szívesen fogadlak fiamnak.


Ráugratott az első fahídra, amely a vízen át magas cölöpökre épült, s a külső várba vitt. Átmentek az újvároson, aztán megint egy rövid fahidat értek. A fahíd az óvárosba nyúlott. Csak imitt-amott lézengett benne egy ember. A kettős tornyú templom előtt három gyümölcsöskofa üldögélt, s mind a három cseresznyét árult. A templom ajtaját vasalták.


Ott megint egy híd következett, de már az hosszú és széles híd volt, s a víz alatta mély.


- Most érünk a várba - mondotta a pap. - De ideje is.


És gondosan körültörölte az arcát a zsebkendőjével.


A várkapu tártan állt. A tágas udvaron egy porfelhőben veszettül robogó páncélos embert pillantottak meg, azután egy másodikat, amint szembe nyargalt.


A két páncél egyforma alkotású, a két ló szügyén is egyforma vért. Csak a két sisak különbözött: az egyik sima volt és gömbölyű, a másik tetején ezüstös medvefej csillogott.


- Az az úr - mondotta a pap -, az a medvefejes.


A két lovas karddal rohant egymásnak, s hogy összeroppantak, a két ló egymásnak ágaskodott.


A két páncélos meg úgy rácsattogott egymásra, hogy a kardok szikrát hánytak.


- Buzogányt! - kiáltotta a medvefejes, amint a lovak eltágultak egymástól.


Az arcát nem lehetett látni sem az egyiknek, sem a másiknak. Mert olyan sisak volt rajtuk, amely az arcot is takarta.


Az ajtóból a kiáltásra egy kék-veres ruhás apród futott elő, és két egyforma rézfejű buzogányt és két vaspajzsot nyújtott fel a hadakozóknak.


Azok újra egyet kanyarodtak a lovukkal, és az udvar közepén rontottak egymásnak.


S sima sisakos sújtott először.


A medvefejes a feje fölé kapta a pajzsot. Akkorát zördült az, mint a repedt harang.


Ugyanebben a pillanatban úgy sújtotta fejbe a medvefejes az ellenfelét, hogy a sisakja behorpadt.


Erre a sima sisakos visszarántotta a lovát, és eldobta a fegyvereit.


A medvefejes leemelte a sisakját. Nevetett.


Telt arcú, barna férfi volt. Hosszú, tömött, fekete bajusza mind a két arcához hozzá volt lapulva a sisak nyomásától, s a bajusza egyik szárnya felért a szemöldökéig, a másik lelógott a nyakáig.


- Bálint úr - mondotta a pap a fiúnak tisztelettel. - Ha ide néz, vedd le a süvegedet.


Azonban Török Bálint nem nézett feléjük.


Az ellenfelét nézte, akinek a fejéről a szolgák levonszolták a sisakot.


A lovas, amint nagy nehezen leráncigálták a fejéről a sisakot, legelőször is három fogát pökte ki az udvar kavicsos porondjára, aztán törökül káromkodott.


A kapu alól valami nyolc török rab bújt elő. Segítettek neki a páncélból való kibontakozásban.


Hát ez is csak olyan török rab volt, mint a többi.


- No, melyiteknek van még kedve a mérkőzésre? - kurjantott a lovát ugratva Török Bálint. - Aki legyőz, szabadság a jutalma.


- Én - szólt egy izmos, ritka szakállú török. - Ma talán szerencsésebb leszek.


Magára öltötte a nehéz vasruhát. A társai összeszíjazták rajta hátul a vasakat. Sisakot nyomtak a fejére, és másik lábvértet a lábára. Mert a lába nagy volt a töröknek.


Azután emelőrudakkal segítették fel a lóra. A kezébe pallost adtak.


- Bolond vagy te, Ahmed! - kiáltotta vígan Török Bálint. - A pallos nem páncélhoz való szerszám.


- Már én csak így szoktam - felelte a rab. - Ha így nem mersz, uram, másképp meg se próbálom.


Törökül beszéltek.


Bálint úr visszacsatolta a sisakot a fejére. Ő csak a könnyű karddal malmozott nyargaltában az udvar körül.


- Rajta! - kiáltotta aztán, a középnek rohanva.


A török előrehajolt a nyeregben. A pallost két kézre fogva rohant Bálint úrnak. Mikor összeértek, fölemelkedett, és iszonyú sújtásra huzakodott.


Azonban Bálint úr is értette ezt a mesterséget. A pajzsával fogta fel a török iszonyú vágását, s abban a pillanatban megkapta a török karját: lerántotta a lováról.


A török féloldalt zuhant a porondra, s porfelhő gomolygott körülötte.


- Elég volt - szólt Török Bálint, a sisakrostélyt felcsapva. - Holnap, ha itthon leszek, megint mérkőzhettek velem.


- Nem igazság! - kiáltotta a török, amint kimarjult kézzel föltápászkodott.


- Mért ne volna igazság? - kérdezte Bálint úr.


- Nem illő lovagtól, hogy kézzel rántsa le az ellenfelét!


- Hiszen te nem vagy lovag, ebadta pogánya. Majd bizony tőletek tanulok én lovagságot! Ordináré rablók!


A török duzzogva hallgatott.


- Csak nem nézitek tán lovagi mérkőzésnek, hogy én veletek kiállok - folytatta kiabálva Török Bálint. - Nézze meg az ember a sok rongyosát!


- Uram! - kiáltott egy sovány, szürke szakállú rab. - Ma megint mérkőznék veled!


Az udvaron állók nevetésre fakadtak.


- Persze, most az hiszed, elfáradtam. No de legyen meg az örömöd!


S újra a fejébe nyomta a sisakot, amelyet az imént már az ölébe eresztett.


- Hányadszor verekszel velem, Papagáj?


- Tizenhetedszer - felelte siralmasan a papagájorrú török rab.


Török Bálint fogta a sisakját, és eldobta.


- No - azt mondja -, ennyit a javadra az erőmből. - Lássuk!


Szembetűnő volt köztük az erőkülönbség: Bálint úr jól megtermett, javakorú ember; csupa izom és mozgékonyság. A török körülbelül ötvenéves, izomtalan, görbe hátú ember.


Kopjával csaptak össze. Bálint úr mindjárt az első összecsapásnál úgy kivetette a nyeregből, hogy a török bukfencet vetett a levegőben, s puff le a porba!


A szolgák, apródok és rabok egyaránt kacagtak.


Bálint úr lehajigálta magáról a pajzsot és vaskesztyűt, s leugrott a lováról, hogy az apródok a többi vastól is megszabadítsák.


Papagáj ezalatt feltápászkodott.


- Uram - sírta, Török Bálint felé fordítva véres orcáját -, bocsáss engem haza! Özvegyem, árvám két éve vár otthon!


- Miért nem maradtál otthon magad is, pogány! - felelte bosszúsan Török Bálint.


Mindig megbőszült, ha a rabok kegyelemért könyörögtek.


- Uram - kiáltotta a rab a kezét tördelve -, essék meg rajtam a szíved! Szép kis fekete szemű fiam van! Nem láttam két esztendeje.


És térden csúszott Bálint úr elé.


Leborult a lábánál a porba.


Bálint úr kendővel törülgette az orcáját.


- Bár minden gaz török itt volna láncon, a császártokkal együtt, rablógyilkos zsiványok!


S odább lépett.


A török port markolt föl a földről, és a port Bálint úr felé szórva üvöltötte:


- Hát verjen meg Allah, te rothadt szívű gyaur! Bilincsben őszülj meg! Özvegyed, árvád legyen, mielőtt meghalnál! Tanítson meg Allah háromszor úgy sírni, mint ahogy én sírok, mielőtt a pokolra löknék a lelkedet!


S hogy így átkozódott, a könny ömlött a szeméből, és vérré válva csurgott le zúzódott orcáján.


A szolgák elhurcolták a dühtől tajtékzó pogányt, és a kúthoz vitték, ahol irgalmatlanul megmosták.


Török Bálint hozzá volt már szokva az ilyen jelenetekhez. Bosszantotta. De sem a szép szó, sem az átkozódás nem oldott az ő várában láncot.


Elvégre is minden rab minden időben és minden helyen szabadságért sír, csakhogy az egyik hangosabban, mint a másik. Gyermekkora óta élt ilyen rabkönyörgések közt Török Bálint, és hát abban az időben a rabokat a belső gazdaság értékei közé számították. Kit pénzen váltottak ki, kit cserébe magyar foglyokért. Hát hogyan is lehessen azt gondolni, hogy egy ellenséges rabot csak úgy Isten nevében eleresszenek.


Tartotta a hátát, karját, hogy az apródok lekeféljék. Aztán a bajszát bosszús pirossággal sodorgatva lépegetett a paphoz.


- Kedves papom, az Isten hozott! - mondotta a kezét nyújtva. - Hallottam, micsoda forrázáson estél keresztül. Sebaj, páterkám, legalább új bőröd nyől, mint a hernyónak.

2013. júl. 11. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Ó,hát akkor bocsának! Nagyon szépen köszönöm!
2013. júl. 15. 16:27
 7/7 BKRS ***** válasza:

A szókincsháló még egy jó hely ahol érdemes ismeretlen szavaknak utánanézni:

[link]

2013. júl. 15. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!