Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egybe vagy külön írjuk azt,...

Egybe vagy külön írjuk azt, hogy konferenciaturizmus ( konferencia turizmus )? Hol tudok utána nézni hivatalosan? Helyesírási kéziszótárban nincs.

Figyelt kérdés
2009. okt. 26. 13:13
 1/8 anonim ***** válasza:
Én kötőjellel írnám (konferencia-turizmus), de nem tudok hiteles forrást h hogy helyes.
2009. okt. 26. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
6 szótagnál több,tehát kötőjellel
2009. okt. 26. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A katasztrófaturizmus egy szó.


Ez alapján én egybeírnám.


(A Helyes-e magyar helyesírás-ellenőrző programnak sincs "semmi baja"

a konferenciaturizmus szóval.)


Talán árnyalatbeli különbség lehet aszerint, hogy milyen értelemben kell használni. Ha szakszövegen belüli állandósult szókapcsolatként szerepel, akkor biztosan egybeírnám.

2009. okt. 26. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
hmm turizmus vendéglátást tanulok, könyvek többségében egybeírva láttam:)
2009. okt. 26. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
én is turizmus vendéglátást tanulok,és épp szakdogát irok,ehhez kellene a segitség.
2009. okt. 26. 14:34
 6/8 anonim ***** válasza:

De ha beírod google ba ott is egyben írja ki :)


miről írsz szakdogát?? nekem is idén neki kellene állnom, de az sem tudom miről :S meg más gondjaim is vannak most:s

2009. okt. 26. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Közkeletű tévedés, magyarul nyelvi babona az, hogy a hat szótagnál hosszabb összetételeket kötőjellel írjuk. Ez csak a kettőnél TÖBB tagból állókra vonatkozik. A kéttagú összetételeket minden esetben egybeírjuk! Ezt is. Egyébként azt nehéz megállapítani, hogy mi az összetett szó és mi az alkalmi szókapcsolat. Ebben nem feltétlenül van logika, a helyesírási szabályzatok újabb kiadásanál változhat, pl zsíros kenyér-zsíroskenyér. Ha a Helyesírási szótárban nincs benne, akkor új szó, amire még nincs szabály, viszont például ez adja magát, hogy egy fogalom, tehát összetett szó.
2009. okt. 26. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Jól írták a tankönyvek, ez összetett szó, egybe kell írni. A helyesírási szótárban tényleg nincs benne, de mivel ez egy összetartozó jelenséget jelöl, mindenképpen egybe kell írni.

És bár 8 szótag, nem kell kötőjel, hiszen sem a konferencia, sem a turizmus nem összetett szó. Kicsi elgondolkodtam a konferencia szón, hogy tényleg egyszerűnek veszi-e a helyesírást, azonban a békekonferencia egy szó, pedig 7 szótagos, így a konferenciaturizmus is az.

(Ha nem találsz valamit a szótárban, keress hasonló szerkezetet.)

2009. okt. 31. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!