Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS szófajelemzés lécci (? )

SOS szófajelemzés lécci (? )

Figyelt kérdés

a következő szavakat kéne meghatározni hogy milyen szófajúak

de nem tudom hogyan csináljam, a legtöbbre kikerestem az értelemező kéziszótárból.

anyanyelvűnek:

születnünk:

tanulnunk:

a sírig:

Ezeket nem tudtam, meg valaki lécci mondja el hogy mi ennek a módszere, hogyan kezdjek neki? Hogyan elemezzem ha nincs előttem kéziszótár meg gyk? Előre is köszi ,életet mentetek.



#nyelvtan #szófaj #szófajelemzés
2013. szept. 3. 14:16
 1/2 anonim ***** válasza:

anyanyelvűnek: szófaja: főnév, amely a névszók nagy csoportjába tartozik, ragozott alak

születnünk: szófaja: ige, ragozott alak

tanulnunk: szófaja: ige, ragozott alak

a: határozott névelő

sírig: szófaja: főnév, ragozott alak /vannak olyan szavaink, amelyek többjelentésűek, ilyen a sír szó is, itt főnév, ezt a ragjából tudjuk, de lehetne ige is: Pisti elesett, megütötte magát, ezért sír./

A szófajokat úgy tudod meghatározni, ha rákérdezel a szóra.

Mit csinál, mi történik? ige lesz a szófaja a szónak,

Pl: alszik, olvas, tanul, mit csinál ? erre felelnek ezek a szavak.

Mi történik ? esik, havazik, olvad: ezek is igék, nem cselekvést, hanem történést fejeznek ki.

Vannak létezést kifejező igék: van, volt, lesz

Mi ? ez a főnevek kérdőszava: asztal, szék, füzet, ezek köznevek, Klára, Budapest, Petőfi Sándor, ezek is főnevek, nagy betűvel írjuk, mert tulajdonnevek, valakinek, vagy valaminek a neve.


Milyen ? szép, okos, fekete: ezek melléknevek, tulajdonságot fejeznek ki.

Hány, mennyi, hányadik ? 12, harminc, ötvenedik, ezek számnevek: lehetnek tőszámnevek, és sorszámnevek, törtszámnevek

Ezenkívül vannak:

Névmások

Névelők

Névutók

Igenevek

Igekötők

Kötőszavak

Határozószók

Indulatszók

Módosítószók

Azt ajánlom, írd be a Google keresőbe: magyar szófajok rendszere, a legelső feljövő sorra kattintva megtalálod és meg tudod tanulni, érteni a szófajok megkülönböztetését.

2013. szept. 3. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, sokat segített :)
2013. szept. 3. 15:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!