Hányféle különböző számot állíthatunk elő a 2,2,2,2 számok közé írt összeadás- vagy kivonásjelekkel? Számítsuk ki ezeket az összegeket.

Ha leírom, nyilván könnyen megoldom a feladatot. De hogy kell ezt szabályosan kiszámolni? Ez milyen típusú feladat kombinatorikán belül?
2013. szept. 14. 18:24
 1/1 anonim ***** válasza:

Kétféle, (+) vagy (-) írható 3 helyre.

2*2*2=8, de ezek közül csak négy ad különböző eredményt.


(Az első két 2-es közé (+) vagy (-) írható, a második és harmadik 2-es közé szintén, a harmadik helyre úgyszint.)


+++, azaz 2+2+2+2=8

++-, azaz 2+2+2-2=4

+-+, azaz 2+2-2+2=4

-++, azaz 2-2+2+2=4

+--, azaz 2+2-2-2=0

-+- szintén 0

--+ szintén 0

---, azaz 2-2-2-2=-4


Tehát a válasz: 4-féle különböző számot állíthatunk elő, és ezek az összegek -4, 0, 4, 8


-KA-

2013. szept. 14. 21:02