Összeadtuk ötvenöt egymást követő pozitív páratlan számot, az összeg értéke 3905. Melyik volt az összegben az első, illetve az ötvenötödik páratlan szám?


2013. szept. 26. 23:45
 1/5 anonim ***** válasza:
0%

55x+110=3905


3795=55x


x=69

1. 69

55. 69+110=179

2013. szept. 26. 23:58
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2013. szept. 27. 00:56
 3/5 anonim ***** válasza:

Kicsit másképp:


A középső (28-ik) elem azonnal számítható:


3905/55=71


Mivel ehhez képest szimmetrikusan kiegyenlítik egymást aq különbözetek.


Így a 71-hez kell hozzáadni és belőle kivonni 27*2=54-et:


125 ill. 17

2013. szept. 27. 09:29
 4/5 anonim ***** válasza:
Most látom, az első a rossz!!!!
2013. szept. 27. 09:29
 5/5 doracell ***** válasza:

Azért, mert az első úgy számolt, hogy az első számot követően minden tag 2-vel több, mint az első szám. Azaz ugyanaz a szám ismétlődik 54-szer.

Ehelyett minden szám 2-vel több, mint az előző. Azaz az 55x-hez nem 110-et kell hozzáadni, hanem az első 54 db páros szám összegét, vagyis (54*[2+108])/2-t. Ez pedig 2970.

55x=3905-2970=935

x=17

2013. szept. 27. 10:13