Ismertlen osszetetelu szen-hidrogen 10, 0g-nak az elegetesekor 15.5g vizgoz keletkezik. Hatarozza meg a szenhidrogen molekulakepletet, ha a vegeulet nitrogengazra vonatkoztatott relativ surusege 2, 07?

kifogott rajtam :S koszonom a segitseget!
2013. okt. 1. 21:46
 1/1 BKRS ***** válasza:

A relatív sűrűség 2,07 vagyis akkor a moltőmeg 2,07-szeresea N2 gázénak.

Az ismeretlen gáz egy mólja tehát 2.07*28.02g = 58 g

Mondjuk a képletben van x szén, ennek a tömege 12x lesz.

A hidrogénre marad 58 - 12x gram ami ugyanennyi darab atom a képletben.

C(x)H(58-12x)


Nézzük mit kapunk az égetésből.

10 grammot égetünk el. 1 mol az 58g akkor 10g az 10/58 mol vegyület.

Ezt elégetve 15.5g vizet kapunk, ami viszont 15,5/18 mol

Ha 10/58 mol-t elégetve 15,5/18 mol vizet kapunk

akkor 1 mol elégetésével (15,5/18)/(10/58) mol vizet kapnánk.

(15,5/18)/(10/58) = 89,9/18 = 5

Vagyis 1 mol vegyület elégetesével 5 mol vizet kapnának,

amihez viszont 10 mol H kell az eredeti vegyületben.

Az eredeti vegyületben 58 - 12x H van vagyis

58 -12x = 10

48 = 12x

x = 4

58-12x = 10

Tehát az összegképlet:

C4H10

2013. okt. 2. 18:27