Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki mtud abban segíteni...

Valaki mtud abban segíteni hogy hogyan lehet meghatározni a gyök alatt 2-x / xnégyzet +3X-4 értelmezési tartományát?

Figyelt kérdés
2013. okt. 9. 22:54
 1/2 anonim ***** válasza:

Abból indulj ki, hogy alapvetően a valós számok halmazán van értelmezve az összes ilyen függvény és azt kell megkeresni, hogy melyek azok az értékek, ahol valamiért mégsem értelmezzük egyik vagy másik részét.


A legelső, amit nézz meg, hogy nem alakul ki zérusosztó, mert akkor azt ki kell zárni. Tehát ha valamilyen változóval osztunk, akkor azt ki kell zárni, ahol az felveszi a 0-t. Itt pont a x^2 + 3x - 4 gyökeiről van szó, ami -4 és 1.


Ezen kívül még azt kell megvizsgálni, hogy nincs-e benne olyan függvény, amit valamiért nem tudunk minden számra értelmezni. Nos szerintem ez gimnáziumban kb. a négyzetgyökvonás (negatív számok páros gyökét a valós számok körében nem tudjuk értelmezni) és a logaritmus.


Itt még azt kell megvizsgálni, hogy a gyökjel alatti érték hol lesz negatív és azokat is kizárni. Mivel nem tudom, hogy meddig tart a gyökjel, meg amúgy is neked jobban kell a gyakorlás, ezért ennek a megszámlálását rád hagyom. Annyi tippet adok, nem tudom kell-e, hogy (feltéve, hogy az egész tört a gyök jel alatt van, különben triviális a kérdés) külön kell vizsgálni a számláló és nevező előjelét Ahol egyeznek ott pozitív lesz a hányados és értelmezve lesz a gyökvonás. Különben nem.


Amúgy nem határoztad meg, hogy hányadik gyök alatt van a kifejezés. Azért erre nem ártana figyelni főleg, hisz pl. harmadik gyökét simán tudjuk értelmezni akár negatív számoknak is.

2013. okt. 10. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Második gyök alatt van és csak az 2-x van ott. a gyökökre rájöttem,csak nem tudtam az elvét a dolognak hh kell összeegyeztetni
2013. okt. 10. 17:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!