Tudnűátok nekem segiteni a matek házimban, holnapra kell és nem értem, nagyon sürgös?


1. Mennyi 36%-os sóoldat kell a 100 gramm 30%-os sóoldathoz önteni, hhogy 34%-os sóoldatot kapjunk?

2. Milyen töménységű cukoroldatot kapunk, ha 20dkg 20%-os és 30dkg 30%-os cukoroldatot összekeverünk?

3. Egy 38 éves apának 8 éves fia van. Hány év múlva lesz az apa háromszor annyi idős, mint a fia?


2013. okt. 10. 19:09
 1/6 anonim ***** válasza:

3) Feladat: Apa x év múlva 38 + x éves lesz, a fia 8 + x. Felírjuk az egyenletet:

(38 + x) = 3 * (8 + x)

38 + x = 24 + 3x

38 - 24 = 2x

14 = 2x

x = 7

Ellenőrizzük:

38 + 7 = (8 + 7) * 3

45 = 15 * 3

45 = 45

Szóval kész van.

2013. okt. 10. 19:49
 2/6 A kérdező kommentje:
az 1.-es 2-est nem tudod?? télleg nagyon sürgös
2013. okt. 10. 19:50
 3/6 anonim válasza:

Tömegtört = oldott anyag tömege / oldat tömege


1.

0,34 = (0,3*100 + 0,36*x) / (100 + x)

x = 200 g 36%-ost kell hozzáönteni


2.

(0,2*200 + 0,3*300) / (200 + 300) = 0,26 (26%)


3. x év elteltével:

38 + x = 3 * (8 + x)

x = 7 év múlva

2013. okt. 10. 19:51
 4/6 anonim ***** válasza:
#3 már megoldotta.
2013. okt. 10. 19:57
 5/6 A kérdező kommentje:
Fagyúl nekem csak az egyes kettes kell már csak..de ezt valahogy másképp egy kicsit részletesebben hogy ezt hogyan kaptad meg, mert nekem ezt lekell vezetnem a füzetbe és a nagyobbik baj hogy nem értem ezeket a feladatokat...ha részletesebben leirnátok azt nagyon megköszönöméém!!!
2013. okt. 10. 19:58
 6/6 anonim válasza:

tömegtört = tömeg% / 100

100 g 30 tömeg% oldatban van 0,3*100=30g oldott anyag,

hozzáöntünk x g 36 tömeg%-os oldatot, amiben van 0,36*x g oldott anyag,

így az oldott anyag össztömege (0,3*100 + 0,36*x) g, az oldat tömege pedig (100 + x) g lesz,

0,34 tömegtört (=34 tömeg%) elérése a cél, ezért:


0,34 = (0,3*100 + 0,36*x) / (100 + x)

0,34 * (100 + x) = 0,3*100 + 0,36*x

34 + 0,34*x = 30 + 0,36*x

4 = 0,02*x

x = 200


200 g 20 tömeg% cukoroldatban van 0,2*200=40g oldott anyag,

300 g 30 tömeg% cukoroldatban van 0,3*300=90g oldott anyag,

összeöntéskor az oldott anyag össztömege (0,2*200 + 0,3*300) g és

az oldat tömege (200 + 300) g ,

a kapott tömegtört:


(0,2*200 + 0,3*300) / (200 + 300) = 130 / 500 = 0,26, ami 0,26 * 100 = 26 tömeg%

2013. okt. 10. 20:34