Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok nekem ebben a fizika...

Tudnátok nekem ebben a fizika feladatban segíteni? (Kapcsolási rajz)

Figyelt kérdés

Nem arra kérlek titeket, hogy oldjátok meg helyettem, hiszen annak semmi értelme, csak egy kis segítséget kérnék hozzá, hogyan alakítsam át, hogyan kezdjek neki?

Itt a feladat: [link]

Köszönöm előre is a segítséget!


2013. okt. 22. 13:08
 1/4 bongolo ***** válasza:

Ennek az ellenálláshálónak trükkös az elosztása. Ha észreveszed a trükköt, nagyon egyszerű a számolás.


Nevezzük a 21Ω-os ellenállás csatlakozási pontjait A-nak meg B-nek, a 49Ω-osét pedig C-nek és D-nek (a bal oldali legyen az A és C). Aztán ideiglenesen vegyük ki ezeket az ellenállásokat az áramkörből.


Nézd meg a bal oldalt és a jobbat. 3-nak a 8-szorosa 24, 8-nak a 8-szorosa 64, 7-nem meg megint csak 8-szorosa az 56. Vagyis az A pont potenciálja megegyezik a B-jével, és a C ponté is megegyezik a D-jével.


Ha viszont a potenciálok megegyeznek, akkor nem folyik köztük áram, akármekkora ellenállás is van ott. Lehet akár rövidzár is, lehet akár szakadás is. Szóval nyugodtan kihagyhatjük örökre ezt a két ellenállást a kapcsolásból.

2013. okt. 22. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Ó, hát én is így gondolkodtam, fel is így rajzoltam, de a számítás eredménye nem stimmelt, azért gondoltam, hogy nem helyes. De akkor nem a rajzban volt a bibi, hanem a számításban. Az a kisebb gond. :)

Köszönöm szépen a válaszod!

2013. okt. 22. 22:07
 3/4 bongolo ***** válasza:

18Ω van párhuzamosan kapcsolva 8·18Ω-mal.

Fejben az eredő ellenállás: A 18Ω felfogható úgy, hogy 8 darab 8·18Ω van párhuzamosan kapcsolva. A kilencedikkel együtt ez eredőben 8·18/9 Ω = 16Ω

P = U²/R = 24·24/16 = 24·24/(4·4) = 6·6 = 36 W

Kijött.

2013. okt. 22. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Tudom, persze, megcsináltam már azóta rég, csak annyi volt a baj, hogy elírtam és így a számológépbe is rosszul ütöttem be. Már az első gondolatom is ez az átalakítás volt, kész lettem volna 5 perc alatt az egésszel, de mivel akkor hibásan jött ki az eredmény, el is vetettem, és bonyolultabban szerettem volna csinálni. :D Hogy én mindent túl akarok bonyolítani!

Köszönöm még egyszer a segítséget! :)

2013. okt. 23. 11:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!