Hány mol/dm3 koncentrációjú az a H2SO4 oldat, aminek 15 cm3-ét 14,15 cm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú,1, 016 faktorú NaOH mérőoldat semlegesíti? (titrálás)

Tudnátok segíteni ebben? Aki jó kémiából annak semmiség! :)
2013. nov. 4. 14:45
 1/5 anonim ***** válasza:

2*c1*V1 = c2*V*f


2*c1*15 = 0,1*14,15*1,016


c1=0,048 mol/dm3


c1 a H2SO4 koncentrációja (ezt keressük), amit beszorzunk 2-vel, mert a H2SO4 kétértékű sav, vagyis a reakcióban résztvevő H3O+ koncentráció kétszerese a sav koncentrációjának. V1 a H2SO4 térfogata, c2 a mérőoldat, vagyis az NaOH névleges koncentrációja, V2 az NaOH fogyási térfogata, az f pedig a faktor, amennyiszer töményebb valójában az NaOH, mint ahogyan azt a névleges érték mutatja.

2013. nov. 4. 15:02
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így összefoglalva teljesen érthető! :)
2013. nov. 4. 18:09
 3/5 anonim ***** válasza:
ez a faktor mit jelent pontosan? Hogy kell vele számolni?
2013. dec. 6. 10:38
 4/5 anonim ***** válasza:
Ez a faktor azt jelenti, hogy valaha megcsináltak egy oldatot pontosan valamilyen koncentrációjúra, betették üvegbe, és ráírták a koncentrációt. Csakhogy az idő múlásával, állás közben ez a koncentráció valamilyen irányba megváltozott. Mondjuk nem zárt jól az üveg, párolgott belőle a víz (vizes oldat esetén), és ettől az oldat töményedett. Vagy éppen elbomlott benne az oldott anyag egy része, és akkor hígult. Na, ekkor fogják, és faktorozzák az oldatot, ami tulajdonképpen csak egy titrálást jelent, hogy megtudják, mennyi ez a megváltozott koncentráció. Majd ezt a tényleges koncentrációt elosztják a névleges koncentrációval, és ez lesz a faktor, ami megmutatja, hogy hányszorosára változott az eredeti koncentráció. Éppen ezért egész egyszerűen csak be kell vele szorozni a névleges koncentrációt (ami az üvegre van írva), és megkapjuk a ténylegeset.
2013. dec. 6. 17:02
 5/5 anonim ***** válasza:
Nagyon szépen köszönöm. :)
2013. dec. 7. 09:25