Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az estve verselemzése kéne...

Az estve verselemzése kéne nekem. Segítség? (nem egész kell! )

Figyelt kérdés
Nem az egész verselemzés kell, az kéne ahol le van írva,h ogy melyik rész miről szól-> mit jelent, esetleg,hogy milyen költői eszközöket használ a költő. Köszönöm:)
2009. nov. 16. 19:46
 1/4 anonim ***** válasza:
57%
2009. nov. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
96%

Hát én is most tanultam, ezért fejből tudom mondani:D


1. Az estve propozíciós vers : Házifeladatként írta meg Csokonay.

A versben 3 tényező viszonya jelenik meg: Társadalom, Én, Természet.


2. Szerkezet:

1. rész: Piktúra ~ tájleírás. E/3 személyben beszél a költő. A költő kifelé figyel => alkony bemutatása: hanghatások élménye, színhatások élménye (pl: Pacsirta hangicsál, Horizon pirult)


2. rész: AzÉén és a Természet viszonya. => Teljes harmónia. A költő a természetbe menekül gondjai elől, az ember is.


3. rész: Társadalom és Én egymás közötti viszonya => A költő elillani látja az alkonyt => Este. Panaszkodik: "E világban semmi részem nincs"

A társadalom megromlott (sötét éj)

Az este a költő számára a sötétség és a lárma, a színpompa helyett. (ellentét)


4. rész: Rousseau filozófiája jelenik meg: A magántulajdon okozza az egyenlőtlenséget => megromlott társadalom, emberek nyomorúsága. Térjünk vissza ezért az ősi civilizációhoz, ahol béke volt (aranykor)

Csokonay itt a Negatív festési módszert alkalmazza: Korabeli tásadalom bűneit taglalja CSokonay.


5.rész: Társadalom, és természet viszonya.

A társadalom rossz a természet jó. A természet feloldja a társadalmi igazságtalanságokat.


3. Stílus:

BAROKK: Túldíszítettség, arany, gazdag színek, kontrasztok. Pl: Aranyos felhő


ROKOKÓ: A barokk kicsínített változata. Báj könnyedség, kecsesség, életöröm


KLASSZICIZMUS: Alakzat, kérdés, felszólítés, ellentét

pl: Gráciák, Zefír


4. Versforma: Párosrímű, felező 12-es


5. Műnem, műfaj: Líra => Bölcseleti Óda (Filozófiai tanítás ~ sententia)

2009. nov. 16. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
69%
Nem Csokonay, hanem Csokonai -
2015. jún. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Óda ?
2015. jún. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!