Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kaptam egy fizika feladatot...

Kaptam egy fizika feladatot amit nem tudok megoldani. Körmozgásról van szó, Moór Ágnes című könyvből van 146. feladat, nem tom h. kell megoldani pls valaki segtsen?

Figyelt kérdés

Feladat: Motorkerékpár álló helyzetből indulva egyenletesen növekvő sebességgel 20m sugarú, vízszintes körpályán halad. Érintő irányú gyorsulásnak nagysága 2 m/s négyzet.

a, Mennyi idő múlva lesz a gyorsulás nagysága kétszerese a kezdőértéknek?

Mekkora szöget zár be ekkor a gyorsulás iránya a sebesség irányával?


(A megoldások megvannak csak le kéne vezetni h. hogyan. (a, Megoldás:4,15 s b, Megoldás:60 fok)?)



#házi feladat #fizika #körmozgás #Ágnes Moór Ágnes
2013. nov. 17. 10:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Ebben a feladatban az a bonyodalom, hogy ugye az állandó sebességű körmozgásnak is van gyorsulása (=centripetális gyorsulás=acp), és ráadásul itt még maga a körmozgás is gyorsul. De sikerült megoldanom.

a)

Abból kell kiindulni, hogy ez akkor fog bekövetkezni (hogy a gyorsulás 2-szerese lesz a kezdőértékének), amikor a gyorsulás 2*2=4 m/s^2 lesz. És mikor lesz ennyi? Azt tudjuk, hogy az érintőirányú kerületi gyorsulás az 2 m/s^2. Viszont itt jön be még egy bonyodalom, hogy a kerületi és a centripetális gyorsulásnak a vektoriális összege lesz 4. Mivel azonban a kettő merőleges egymásra, ezért szerencsére számolhatunk a pitagorasz tétellel, és maga az átfogó lesz a 4, és az egyik befogó (a kerületi gyorsulás) 2, és ki kell számolni a másik befogót (a sugár irányába mutatót), és az lesz a centripetális gyorsulás. acp=gyökalatt(4^2-2^2)=gyökalatt(16-4)=gyökalatt12~3,4641 m/s^2. Mivel tudjuk, hogy acp=v^2/r, ezért ebből a képletből meg tudjuk kapni a kerületi sebességet is ebben a pillanatban: v=gyökalatt(acp*r)=gyökalatt(3,4641 m/s^2 * 20 m)=gyökalatt69,282~8,3236 m/s. És hogy mennyi idő alatt növekedett föl ekkora kerületi sebességre a mozgás, ha a kerületi gyorsulása 2 m/s^2, ezt úgy tudjuk megkapni, ha egyszerűen elosztjuk ezt a végsebességet a gyorsulással: t=v/a=8,3236 m/s / 2 m/s^2 =

2013. nov. 17. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Na véletlenül rákattintottam a "Válasz elküldése" gombra, szóval akkor kijön, hogy t=4,1618 s. (A pici elérés csak a kerekítésből adódik, de az én eredményem a pontosabb, a megoldókulcs kerekített nagyobb mértékben.)


b. Itt szinusz-koszinuszozni kell. Azt tudjuk, hogy a háromszög átfogója 4, és a rövidebbik befogója 2. Ha a sebesség iránya-gyorsulás iránya által bezárt szöget nézem, akkor ehhez a szöghöz képest ez a befogó "szög melletti" befogó, vagyis a szög koszinusza fog megegyezni a szög melletti befogó/átfogó-val vagyis 2/4=0,5-tel. És melyik szög az, amelyik koszinusza 0,5? Ez épp a 60°. Remélem érthető voltam, ha igen lécci pontozz fel, vagy írj vissza.

2013. nov. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm :D megmentettél xd

Köszi szépen még egyszer :D

Érthető voltál, így értem de magamtól nem tudtam vna megcsinálni :D

2013. nov. 18. 16:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!