Kromosome kérdése:

Kérhetek egy kis/nagy segítséget fizika beadanó feladattal kapcsolatban? (lent részletezve, mérnöki fizika 1)


Sziasztok, előre is köszönöm, ha valaki szán rám pár percet. 15 beadandó feladatom van különböző témakörökből keddre fizika gyakorlatra, ebből 14 megvan, az utolsóval viszont alig-alig boldogulok.


A feladat maga: Egy R=10 cm sugarú, M= 4 kg tömegű homogén, tömör korong súrlódásmentesen foroghat az O középpontján átmenő, vízszintes tengelye körül. A korong peremére elhanyagolható tömegű, nyújthatatlan zsineget teszünk. A zsineg szabad végére m=0,5 kg tömegű nehezéket kötünk, a korong aljára pedig szintén egy 0,5 kg tömegű testet erősítünk, és a rendszert magára hagyjuk. Kérdések: mekkora gyorsulással indul meg a nehezék; mekkora a korong szögsebessége egy fél fordulat után? A korong tehetetlenségi nyomatéka 0,5M(R^2), g = szokásos 9,81 m/s2. Ábra itt található: [link]


Előre is köszönöm! :)



2013. nov. 25. 20:52
 1/2 bongolo ***** válasza:

M = 4 kg

m = 0,5 kg

R = 10 cm = 0,1 m


Egyenes vonalú gyorsuló mozgásnál a mozgás alapegyenlete ez:

F = m·a

Ugyanez forgómozgásnál hasonló alakú:

M = Θ·β

Vagyis az erőnek (F) itt a forgatónyomaték (M) felel meg, a tömegnek (m) a tehetetlenségi nyomaték (Θ), a gyorsulásnak (a) meg a szöggyorsulás (β).


Szóval csak az M-et meg a Θ-t kell kiszámolni, abból már kijön a β.


Egy pontszerű testnél (amilyen a fél kilós test a korong alján) a tehetetlenségi nyomaték: Θ₁ = m·R²

A korongé meg van adva: Θ₂ = M·R²/2

(Ez az M persze a nagy tömeg, nem ugyanaz, mint a forgatónyomaték M)

A két test együttes tehetetlenségi nyomatéka pedig a két teh.nyom. összege.

Θ = m·r² + M·r²/2 = 0,5·0,1² + 4·0,1²/2


A θ megvan. Kell még a forgatónyomaték (M):

Az nagyon egyszerű: ha F erő hat egy tengelytől R távolságra (erőkar), akkor

M = F · R

Most:

M = m·g · R = 0,5·9,81·0,1


Már megvan minden adat:

M = Θ·β

0,5·9,81·0,1 = (0,5·0,1² + 4·0,1²/2)·β

Ebből β kijön, ez volt az első kérdés.


Második kérdés: fél fordulat után mennyi a szögsebesség.


Ez már nehezebb, mert ahogy fordul a korong, az aljáról a test oldalra kerül és az vissza akarja húzni.

Ilyen esetekben nem érdemes belemenni a részletekbe, inkább energiamegmaradással kell számolni.


A fél fordulat kerülete R·π. Ennyivel kerül lejjebb a zsineg alján a nehezék:

E₁ = m·g·h = m·g·R·π


Ez adja az energiát az összes többi energia számára. Azok ezek:


A nehezék mozgási energiája: 1/2·m·v²

A korong peremén lévő test mozgási energiája: 1/2·m·v²

(a két v sebesség egyforma!)

A korong peremén lévő test helyzeti energiája: m·g·2R

A korong forgási energiája: 1/2·θ₂·ω²


(Lehetne számolni úgy is, hogy a korong+peremtest forgási energiája, de az ugyanaz, mint amit itt számoltam. A forgási energia is csak mozgási energia.)


Még ez maradt ki:

v = R·ω


E₁ = 1/2·m·v² + 1/2·m·v² + m·g·2R + 1/2·θ₂·ω²


Ebből kijön az ω.

2013. nov. 25. 23:16
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm, minden világos! :) Közel jártam, csak kicsit túlbonyolítottam! :D
2013. nov. 25. 23:24