Valaki, aki (nagyon) jó fizikából? Rezgőmozgás FONTOS! Többi lent

Figyelt kérdés

sziasztok! nagyon hálás lennék ha valaki tudna segíteni.

szóval egy olyan feladatot kaptunk, hogy egy rugóra felfüggesztett test nem csak fel-le mozog, hanem szabályosan mozogva vízszintesen kitér jobbra-balra,előre-hátra is.

a kérdés az lenne, hogy ennek mi az oka, valamint a rugóhossz, rugóállandó, test tömegege közti kapcsolat.

előre is köszönöm!



2013. nov. 28. 11:26
 1/8 anonim ***** válasza:

Szóval ha jól értem, akkor ez egy inga, aminek a zsinórját egy rugó helyettesíti? Mert akkor nem hiszem, hogy középiskolás feladatról van szó. Hacsak nem maradtam le valamiről, és már ott is tanítják a Lagrange-függvényt.


Ha viszont arra gondolsz, hogy a test mindhárom irányban harmonikus rezgőmozgást tud végezni, akkor ez a három mozgás egymástól független és a megoldás pofonegyszerű. Mindegyikre ugyanazok a képletek érvényesek, és az egyes irányokban végbemenő mozgások egymásra rakódva adják ki a teljes mozgást. (Ahhoz hasonlóan, ahogy a ferde hajításnál is a vízszintes egyenletes mozgásra rárakódik a függőleges gyorsuló mozgás.)

2013. nov. 28. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

egyetem, első félév :)

a test egy rugóra van felfüggesztve, és ahogy elkezd fel-le mozogni, egy pár rezgés után kitér jobbra és balra is, szintén pár rezgés után előre és hátra is. az lenne a kérdés hogy ennek mi az oka, szóval miért nem csak fel-le mozog(hiszen az tűnne logikusnak) valamint hogy ezek a vízszintes irányú kitérések hogyan függenek össze a felsorolt kritériumokkal

2013. nov. 28. 22:52
 3/8 Tom Benko ***** válasza:
Megnyúláskor a rugó kissé elcsavarodik, így nem csak rezgés, hanem forgás is történik.
2013. nov. 29. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
De még ha a forgástól el is tekintünk, akkor sem tudod tökéletesen függőlegesen kihúzni a rugót, hanem egy picit oldalirányba is húzod. Ahogy egy ceruzát sem tudsz a hegyén kiegyensúlyozni, mert egy idő után eldől valamerre.
2013. nov. 29. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

köszönöm az eddigi válaszokat!

feltételezzük hogy egyenesen tudtam megnyújtani a rugót.

a csavarodásos dolog jónak tűnik, de nem tudom abból hogy következik hogy szabályosan és nem össze-vissza tér ki. először miért mozog csak függőlegesen fel-le, és pár rezgés után miért tér ki jobbra-balra, majd megint adott számú rezgés után előre-hátra.

nagyon hálás lennék ha valaki bővebben ki tudná fejteni

2013. nov. 30. 11:20
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
Giroszkóp...
2013. nov. 30. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
mi van a giroszkóppal? :D
2013. dec. 2. 00:00
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
Ha jól sejtem, a rugó a torzió miatt giroszkópként is viselkedik.
2013. dec. 2. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!