Ma irtam kámia dolgozatot és lenne egy kérdésem. Hágy gramm Na2S tartalmaz 96,365*10 (23) elektront? (és nem kötőelektront)

2013. dec. 2. 17:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Z=rendszám=protonok száma=elektronok száma a semleges atomban. Ez a vegyület, még ha ionos is lenne, akkor se kellene bajlódni azzal, hogy az ionok elektronszáma nem egyenlő a rendszámmal, mert amennyi elektront a pozitív ionná váló atomok leadnak, ugyanannyit vesznek fel a negatív ionná váló atomok, szóval az összelektronszám az egész vegyületben ilyenkor sem változik, de ráadásul ez lehet nem is ionos, hanem kovalens kötésű vegyület, mert nincs meg a 2 egész elektronegativitás-különbség a nátrium és a kén között szóval nyugodtan számolhatunk semleges atomok elektronszámaival:

Z(Na)=11

Z(S)=16

Z(Na2S)=2*11+16=22+16=38 e-


vagyis 1 mol nátrium-szulfid 38 mol elektront tartalmaz.


N=96,365*10^23 darab elektron az egyenlő: n=N/N(A)=96,365*10^23/(6*10^23 1/mol)= 16,06083333333~16,06 mol elektronnal (elosztottuk a részecskeszámot az Avogadro-számmal: N(A=6*10^23 1/mol).


Ezt el kell osztani 38-cal:


16,06/38~0,423 mol.


Tehát ennyi ANYAGMENNYISÉGŰ nátrium-szulfidunk van. Most ezt meg kell szorozni a moláris tömeggel, hogy megkapjuk a tömegét: m=n*M

M(Na2S)=2*23g/mol+32g/mol=78 g/mol

m=n*M=0,423mol*78g/mol~33g.


Ha a megadott részecskeszám csak a nemkötő elektronok számára vonatkozik, akkor abból kell kiindulni, hogy az alapállapotú (2 vegyértékű) kénnek -mint amilyen kén ebben a vegyületben is szerepel- kettő darab nemkötő elektronpárja van (a 4 vegyértékű kénnek már csak 1 van [SO2, H2SO3], a 6 vegyértékűnek, meg már egy sincs [SO3, H2SO4]). Két elektronPÁR az 2*2=4 elektront tartalmaz, tehát akkor 1 mol nátrium-szulfidban 4 mol nemkötő elektron van. És akkor az elektronok anyagmennyiségét, a 16,06 mol-t, csak 4-gyel kell elosztani, és nem 38-cal:


16,06/4=4,015mol

Most tehát jóval több anyagunk van, hiszen kisebb nevezővel osztottuk el ugyanazt a számot. Ennek tömege pedig: m=n*M=4,015 mol * 78 g/mol = 313,17 mol.


Remélem érthető voltam, ha igen, lécci pontozz fel, ha nem, kérdezz!

2013. dec. 3. 01:12
 2/3 anonim ***** válasza:
*313,17 g.
2013. dec. 3. 01:12
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm! nagyon szép és érthető levezetés volt
2013. dec. 3. 04:38