Egy gépkocsi a céljához vezető út felén 40km/h állandó sebességgel halad. Mekkora legyen a sebessége az út második felén, ha azt akarja a vezető, hogy az egész utat figyelembe véve az átlagsebessége 50km/h legyen?

Hellosztok! Ezt a fizikai házit nem tudom megoldani:)nem kell a helyes választ megadni elég ha elmagyarázzátok hogyan kezdjek hozzá a feladathoz:)
2009. nov. 22. 18:16
 1/6 anonim ***** válasza:

x=40

y=?

(x+y)/2=50

(40+y)/2=50

2009. nov. 22. 18:23
 2/6 anonim ***** válasza:
87%

az első válasza azért nem jó mert az átlagsebesség nem azonos a sebességek átlagával (vagyis nem számtani közepet kell számolni).

tudjuk, hogy v1*t1=v2*t2 és v1*t1+v2*t2=Vátlag * (t1+t2)

beírva az adatokat: 40*t1+v2*t2=50(t1+t2) a fentiekből (v1*t1=v2*t2) következik, hogy 40*t1+40*t1=50(t1+t2)

80t1=50t1+50t2

30t1=50t2

t1=5/3 * t2

ezt visszaírva:

40* 5/3 * t2+v2*t2=50*(5/3 * t2+t2)

200/3 * t2+v2*t2=400/3 * t2

v2=200/3

v2=66,7 km/h


remélem érthető :)

2009. nov. 22. 22:09
 3/6 A kérdező kommentje:
hello! köszi a választ de szerintem nem jó:S azért gondolom hogy nem jó mert átlagsebesség=összes megtett út/összes eltelt idő ez igaz hogy v1*t1=v2*t2 vagy is a két út egyenlő de ez a v1*t1+v2*t2 ezt nem értem mér egyenlő vele meg azt se hogy a behelyettesítésnél mért 40*t1+40*t2 a v2 mér=40-el??:) mi még azt tanultuk hogy az utat úgy kel kiszámolni hogy v1*x=v2*(t-x) csak ehhez kellene még idő:S ezért még mindig nem tudom a megoldást:S de ha én írtam hülyeséget akkor léci írjátok meg xD
2009. nov. 23. 20:56
 4/6 A kérdező kommentje:
jaaaah bocs télleg igaz hogy v1*t1+v2*t2=50(t1+t2) xD de a v2 mér =40-el azt nem értem:)
2009. nov. 23. 21:01
 5/6 A kérdező kommentje:

húú na rájöttem közben a meg oldásra :D ez a képlet pont jól jött:D leírom azért ha valakinek hasonló feladata lenne:D

40*t1+V2*t2=50(t1+t2) ez lesz behelyettesítésnél

40t1+V2t2=50t1+50t2 /-50t1

V2+t2-10=50t2 /:t2

V2-10=50 /+10

V2=60

na és hogy bebizonyítsam hogy jó

40*t1+60*t2=50t1+50t2 /-50t1

60t2-10=50t2 /:t2

60-10=50

50=50 vagy is összes út =100km így kitudjuk számolni az időt (s:V=t)

első idő: 50:40= 1,2

második idő: 50:60=0,8

így pedig (összesút)100:2(összesidő)=50(átlagsebesség):D na de azért nélkületek nem ment volna:D:)

2009. nov. 24. 20:37
 6/6 anonim válasza:

A másodiknak van igaza 66,67 Km/h jön ki.

40*t1+v2*t2=50*t1+50*t2

azért lesz

40*t1+40*t1=50*t1+50*t2

mert

az utak azok egyenlőek EZÉRT mondhatjuk ,hogy v1*t1=v2*t2

ezt behelyettesítve kapjuk: v1*t1+v1*t1=50*t1+50*t2

Remélem érthető

2013. aug. 8. 12:44