Help! 50cm2 területű negyedkörből kúppalástot alakítunk. Mekkora az alapkör területe?

Holnap dolgozat, és nem csináltunk ilyen feladatot... nagyon fontos lenne a megoldás menete!

2013. dec. 9. 16:01
 1/6 anonim ***** válasza:

A palást területe R*π*a, ahol az a alkotó egyben a negyedkör sugara (r). A negyedkör területe: 50=r^2*π/4, innen r=√(100/π)=~5,642cm. Innen kiszámolható az alapkör sugara:


R*π*5,642=50, innen R=~2,821cm.

2013. dec. 9. 16:18
 2/6 anonim ***** válasza:

0,25*r^2*pí = 50 --> r = 8 cm A kiterített palást (körcikk) sugara = a kúp alakotója.


A kúp alapkörének sugara R.


2*R*pí = 0,25*r*pí


2*R = 0,25*8 --> R = 1 cm


T(alaplap) = R^2*pí = 6,28 cm^2


Ha jól számoltam.

2013. dec. 9. 16:22
 3/6 anonim ***** válasza:

#2:

Nem számoltál jól.

"2*R*pí = 0,25*r*pí" Jobb-oldalon EZ nem a kerület negyede.

2013. dec. 9. 16:57
 4/6 anonim ***** válasza:

Kihagytam egy 2-est.


2·R·π = 0,25·2·r·π


R = 2 cm


T(alapkör) = R²·π = 12,6 cm²

2013. dec. 9. 17:58
 5/6 anonim ***** válasza:

A sugár kiszámítása nélkül is megoldható a feladat.


Legyen

φ - a kiterítés középponti szöge

α - a kúp félkúpszöge

P - a kúppalást területe

A - a kúp alapkörének területe


Szerintem célszerű a következő két összefüggést megjegyezni:


A kúppalást kiterítési szöge és a félkúpszög közti összefüggés:

(1) φ = 2π*sinα (egyszerűen igazolható)


A kúp alapkörének területe és palástjának területe közti összefüggés

(2) P = A/sinα (könnyen levezethető)


Ezeket felhasználva

A (2)-ből

(3) A = P*sinα

Az elsőből

sinα = φ/2π

Ezt a (3)-ba behelyettesítve

(4) A = P*(φ/2π)


A feladat szerint

φ = 90° = π/2

ezt a (4)-be behelyettesítve az alapkör területe

A = P/4

======

A sugarat nem kérdezte a feladat, de ebből már számítható.


DeeDee

**********

2013. dec. 9. 18:54
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :)
2013. dec. 9. 20:38