PH-számítás. Hogy kell megoldani? (megoldási menettel)


1. Mekkora a [H+] és az [OH-] abban az oldatban, ahol a pH=

a)2,34

b) 4,5

c) 9,85

d) 11,2 (a Kv minden esetben: Kv=1*10 a minusz 14.-en)


2. Mekkora a kénsav kezdeti koncentrációja a ph=2,35-ös kénsavoldatban?


3.Mekkora a 0,018 mol/dm3 koncentrációjú ammóniaoldat pH-ja? Kb=1,8*10 a minusz 5.-en, Kv=1*10 a minusz 14.-en


4. Mekkora a 0,002 mol/dm3 koncentrációjú ecetsavoldat pH-ja? Ks=1,8*10 a minusz 5.-en, Kv=1*10 a minusz 14.-en


5. Mekkora az ecetsav kezdeti koncentrációja a pH=3,4-es ecetsavoldatban? Ks=1,8*10 a minusz 5.-en


6. Mekkora a 0,1 mol/dm3 koncentrációjú ecetsavat és 0,04 mol/dm3 koncentrációjú nátrium-acetátot tartalmazó pufferoldat pH-ja? Ks=1,8*10 a minusz 5.-en


7. Mekkora a 0,1 mol/dm3 koncentrációjú ammóniát és 0,04 mol/dm3 koncentrációjú ammónium-kloridot tartalmazó pufferoldat pH-ja? Ks=1,8*10 a minusz 5.-en


A segítségeket előre is nagyon köszönöm!


2009. nov. 23. 18:17
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

1. a pH definíciója: -lg[H+], ahol a szögletes zárójel a koncentráció. plusz azt kell még tudni, hogy -lg[OH-]=pOH, ami 14-pH. ez az erős savaknál van így. a gyenge savaknál azt is figyelembe kell venni, hogy nem disszociálnak 100%ban, vagyis marad az oldatban "összefüggő" molekula, és hidrogén ion is. vagyis egy gyenge sav pH-ja kevesebb lesz, mint az ugyanakkora koncentrációjú erős sav ph-ja (kevesebb H+ iont szolgáltat). ezek után már nem olxan nehéz:

1. a, pH=2,34, itt pont fordítva kell gondolkodni, vagyis 10^-2,34= [H+] = 4,57*10^-3, értelemszerűen az [OH-] egyenlő pOH=11,66-ból ugyanígy kiszámolható.

b.c.d. teljesen ugyan erre a sémára megy, most ezt nem írnám le, csak be kell ütni a gépedbe. (ahol a pH>7-nél, ott a H+ számoláshoz minden esetben hozzá kell adni 10^-7-t, ez a víz disszociációjából származik).

2. ez is ugyanaz mint az első, csak itt már tudod, hogy ez kénsav. de ugyanúgy csak be kell ütni.

3. 4. ezek a gyenge sav, gyenge úg témakör, erre kell egy táblázat:

CH3COOH + H2O = CH3COO- + H+

K...0,002..-....0.........0.

R...x......-....x.........x..

E...0,002-x.....x.........x..

no, itt a betűk a következőt jelentik: Kiindulási c, az ecetsavé meg van adva, a termékekből értelemszerűen kezdetben még nem volt semmi.

Reakció, itt azt adjuk meg, mennyi anyag disszociált. ezt nem ismerjük. mivel 1 ecetsavból egy proton képződik, ezért a termékeknél is feltűntethetjük az x-et (ez lesz majd a kérdés, ugyanis ez adja meg a végleges H+ ion koncentrációt.

Egyensúly: úgy kapható meg, ha a kezdetiből kivonjuk az átalakultat. a másik oldalon marad x és x, hiszen abból csak annyi keletkezett. erre az alsó sorra felírható az egyenlet: Ks = x^2/0,002-x. a Ks-t tudod, mivel az x jóval kisebb mint a 0,002, ezért azt el lehet hanyagolni a nevezőben. szóval elhanyagolva, átrendezve: x=gyökalatt(Ks*0,002).


6,7-es.. gondolkodom még. de PUFFER? hanyadikban tanuljátok ezt? mert mi csak egyetemen vettük -.-"

2009. nov. 23. 20:21
 2/14 anonim ***** válasza:

6-7nél: Handerson-Hasselbach egyenlettel kell: pH=pKs+lg[só]/[sav]

pKs=-lgKs


Pont ma írtam ebből Zh-t:S Mondjuk attól még lehet hülyeséget mondok, de mindegy:D

2009. nov. 23. 20:28
 3/14 anonim ***** válasza:

jujj tényleg... basszus h ez laborbeugrón nem bír az eszembe jutni :S

előzőnek: milyen zh? csak nem kémszám 3. a bme-n? ;)

2009. nov. 23. 20:29
 4/14 anonim ***** válasza:
Nem. Első féléves orvosi kémia az SZTE-n:) Remélem meg lesz a kettes..:S:D
2009. nov. 23. 20:37
 5/14 anonim ***** válasza:

hihi, minek nektek puffer :D úgyse azt fogjátok nézni h jééé, kár h elvérzett, de mérd csak meg a vér kocentrációját, hátha puffer...

na jó, kb annyira kell, mint nekünk a mikro és makro ökonómia :S

2009. nov. 23. 20:52
 6/14 anonim ***** válasza:
Hát van egy pár felesleges dolog az biztos:) Remélem a kérdésfeltevő nem haragszik, h fórumot csináltunk a kérdéséből:D
2009. nov. 23. 22:49
 7/14 anonim ***** válasza:
25%

: tegnap 20:37

A kettessel akarsz majd engem gyógyíttani?

2009. nov. 24. 06:37
 8/14 anonim ***** válasza:
Hát ahhoz h milyen orvos leszek, nem sok köze van a pufferes és galvánelemes számolgatásnak:) Azt meg nem tudhatod, itt mi a kettes szint:) Azt sem, h milyen dolgozat volt, azt sem, h mennyi időt kaptunk rá, azt sem h hogyan javítják:) De végül is igen, majd a kettes kémia zh-mal szeretnék gyógyítani (bár vizsgán nem a kettesre gyúrok:)
2009. nov. 24. 10:06
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, a fórumot, na meg persze a segítséget:P:)

Nem mondtam, h. középsulis vagyok:D Elsőéves bioszos az SZTE-n:)

2009. nov. 24. 10:14
 10/14 anonim ***** válasza:
Amúgy egy tipp (az orvosistól:D): Mivel fizikával mentem, eléggé meggyűlt a bajom a kémiával. Nekem a Villányi-féle Ötösöm lesz kémiából könyvvel (éljen a TIK) sikerült az első zh-mat feltornázni 4esre:) Van hozzá megoldókulcs, amiben a feladatok le vannak vezetve:) Szerintem hasznos:)
2009. nov. 24. 10:39
1 2