Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ln (5^x/ 2x^3+x+gyök alatt x)...

Ln (5^x/ 2x^3+x+gyök alatt x) Ezt kellene deriválni, hogyan kellene hozzá kezdenem? Esetleg egy megoldást valaki nem tud? Hogy lássam hogyan kell megcsinálni az ilyen típusú feladatokat.

Figyelt kérdés
2013. dec. 12. 20:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Láncszabállyal: f(g(x))=f'(g(x))+g'(x), tehát: megkeresed a külső függvényt; az a külső függvény, amit utoljára végeznél el, ha behelyettesítenél egy számot x helyére és kiszámolnád; esetünkben ez az ln() függvény lesz, e szerint deriválunk. tudjuk, hogy ln(x)'=1/x, ezért a derivált első tagja az 1/(5^x/2x^3+x+√x) lesz, e mellé leírjuk a függvény összes többi részét deriváltjelzővel ellátva:


1/(5^x/2x^3+x+√x)+(5^x/2x^3+x+√x)'


A belső függvény nem nagyon tudom, hogy pontosan mi akar lenni, szóval ha azt újra leírod (megfelelő zárójelezéssel), akkor befejezem a feladatot.

2013. dec. 12. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Hú de jó köszönöm, Az egész úgy néz ki hogy Ln és mögötte a zárójelben 5 az x-ediken a számlálóban a nevezőben pedig 2x a harmadikon plusz x plusz gyök alatt x. Másképp nem nagyon tudom.Nagyon köszi az indulást! Ha esetleg be tudod fejezni azt is szívesen várom.
2013. dec. 12. 20:22
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor még egy zárójel nem ártott volna :D


Szóval itt tartottunk:


1/(5^x/2x^3+x+√x)+(5^x/(2x^3+x+√x))'


Deriválni kellene a második tagot. Mivel én nem nagyon tudtam sose, hogy osztó deriváltjánál melyiket kell előbb deriválni, ezért én a törteket átszoktam így írni:


5^x*(2x^3+x+√x)^(-1)


Szorzat deriváltja: (f(x)*g(x))'=f'(x)*g(x)+f(x)*g'(x), tehát először deriválod az egyiket, majd a másik eredetijével szorzod, aztán ugyanezt megcsinálod fordítva és a kettőt összeadod.


Vegyük sorra a fontosabb deriválási szabályokat:


exponenciális kifejezés deriváltja: (c^x)=c^x*ln(c) (nem elírás, hogy ugyanazt írtam a másik oldalra is; a c konstanst jelent)


hatvány deriváltja: x^c=c*y^(c-1) (tetszőleges valós c-re)


Ha ezeket tudjuk, már lehet is deriválni:


(5^x*(2x^3+x+√x)^(-1))'=5^x*ln5*(2x^3+x+√x)^(-1))+5^x*((2x^3+x+√x)^(-1))'


Még egyszer kell deriválnunk, ugyanúgy láncszabály kell:


((2x^3+x+√x)^(-1))'=-1(2x^3+x+√x)^(-2)+(2x^3+x+√x)'


Összeg deriváltja a legegyszerűbb: (f(x)+g(x))'=f(x)'+g(x)', vagyis egyszerűen tagonként deriválunk:


(2x^3+x+√x)'=(2x^3)'+x'+(√x)'=6x^2+1+(√x)'


Még a √x deriválása van hátra. Tudjuk, hogy √x=x^(1/2), így erre is alkalmazható a fent megállapított szabály:


(√x)'=(x^(1/2))'=1/2*x^(-1/2)=1/(2√x).


Minden megvan:


=1/(5^x/2x^3+x+√x)+5^x*ln5*(2x^3+x+√x)^(-1))+5^x*(-1(2x^3+x+√x)^(-2)+6x^2+1+1/(2√x))


Huh, jó hosszúra sikeredett :D Elképzelhető, hogy valahol hibáztam, de remélem hogy nem, mindenesetre a gondolatmenet, amit leírtam, jó.

2013. dec. 12. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, átnézem! Tényleg jó hosszú lett:D
2013. dec. 13. 12:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!