Írna valaki 2 párhuzamos sík egyenletét?


Mármint egymásra nézve párhuzamosak.

És egy olyat is, amelyek merőlegesek?



2013. dec. 18. 00:06
 1/4 anonim ***** válasza:

A két normálvektor meg kell egyezzen?:


3x+5y+11z=100

3x+5y+11z=200


ezek párhuzamosak



ha merőlegesek, akkor a normálvektoraik is merőlegesek, azaz a skalárszorzatuk nulla:


3x+5y+11z=100


itt a (3;5;11) vektorra kell egy merőleges:


pl. (-1;-1;8/11) (sok ilyen könnyen található)


ezért:


-x-y+8/11z=7


beszorozva:


-11x-11y+8z=77


ez merőleges a


3x+5y+11z=100 síkra

2013. dec. 18. 00:33
 2/4 A kérdező kommentje:

Oh, közben rájöttem, hogy az egymásra merőlegeseket tényleg könnyű előállítani (ahogy mondtad, a skalárszorzat 0 :))


A párhuzamosokkal voltam bajban! De ennyi az egész? Az egyenletek jobb oldalán különböző konstansok állnak, míg a bal oldali paraméterek megegyeznek?

2013. dec. 18. 00:44
 3/4 anonim ***** válasza:
Igen, akárcsak a síkgeometriában; az egyenesek akkor párhuzamosak, ha Ax+By=c1 Ax+By=c2 ... Ax+By=c_n alakban felírhatók (ha van több egyenlő c_k, akkor az a k egyenes egybe is esik). Ez pontosan azért van, mert az ilyen alakú egyenleteket az egyenes valamelyik vektorára írjuk fel (vagy a normál- vagy az irányvektoraikra), és ugye két egyenes akkor és csak akkor lehet párhuzamos (vagy egybeeső), ha normál- (és így irány)vektoraik is párhuzamosak.
2013. dec. 18. 08:06
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem! KÖszönöm! :)
2013. dec. 18. 14:00