A repüllőgép 500m sugarú körpályán 360 km/h sebességgel halad. Mekkora a kör mozgásának a periódusos ideje, fordulatszáma, szögsebessége és centipetális gyorsulása?

Elég gyenge vagyok fizikából, ezt meg tudtam részben csinálni, de ha valaki megoldja nekem,akkor le birom ellenőrizni hogy jól csináltam-e. Kérlek segitsetek. Előre is köszönöm szépen.
2009. nov. 25. 20:40
 1/6 anonim ***** válasza:

Én is elég gyenge vagyok fizikából, de sztem ez matematika feladat egykét fizika képlettel :)


A kör sugara r=500m

A kör kerülete: K=2*r*pi=3141,59m

Sebesség: v=360km/h=100m/s


"Periódusidő Jele T, jelentése: 1 kör megtételéhez szükséges idő."

T=K/v=31,42s


"Fordulatszám Jele: n , jelentése: 1 perc(min) alatt megtett körök száma."

n=60s/T=1.91


"Szögsebesség

* A szögelfordulásnak és az ehhez szükséges idõnek a hányadosa.

* Jele: ω

* Mértékegysége: 1/s "

ω=2pi/T=0,2(1/s)


"Azt kaptuk tehát, hogy az egyenletes körmozgásnál a gyorsulás a kör középpontja felé irányul és nagysága megegyezik a sebesség négyzetének és a tömegpont mozgása által leírt kör ( pálya ) sugarának a hányadosával, vagy más módon számolva a szögsebesség négyzetének és a sugárnak a szorzatával:"

a(cp)=v^2/r=100^2/500=20(m/s^2)

vagy a(cp)=ω^2*r=0,04*500=20(m/s^2)


Megtalálod:


[link]


[link]


[link]

2009. nov. 26. 20:55
 2/6 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
100%

A repülőgép egy "l" betűvel repül, 100 m/s sebesen.

A kör kerülete 1000m szer pí = 3141,6 m

T=s/v=31,416 s alatt repül körbe, ez a periódusidő.

A fordulatszám (n) az az , hogy hányat fordul egy s (sec)alatt (motoroknál egy perc alatt). Ez a reciproka a T-nek, vagyis 1/T= 0,0318 (1/s) mert hiszen lassú szegény.

Szögsebesség=fok/időegység=radián/secundum=

2szer pí (ez a teljes kör radiánban) OSZTVA a periódusidővel vagyis 2pí/T = 2pí szer n = 0,2 (rad/s)

centrip.gyorsulás= r szer (szögseb.négyzete)=20 m/s/s

másképp: centrip.gyorsulás= v*v/r =100*100/500= 20 m/s/s

2009. nov. 26. 20:58
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm:D:D Rendesek vagytok, hogy segítettetek:D:D
2009. nov. 29. 19:25
 4/6 anonim válasza:
0%

írni!tanulj meg írni!

nem repüllőgép,hanem repülőgép!

2010. júl. 7. 19:33
 5/6 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
Ennek az utolsónak meg 7 hónapig tartott mire meglelte a helyesírási szabályzatban a "repülőgépet".
2010. júl. 7. 21:17
 6/6 anonim válasza:

hehehe....

most vettem észre...

2010. júl. 8. 19:29