Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Madách Imre: Az ember tragédiá...

Madách Imre: Az ember tragédiája 11. szín elemzés. Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés
Hogyan utal Madách e korszak jellemzőire a színpadkép és szereplők megválasztásával?

2013. dec. 31. 15:04
 1/4 anonim válasza:
0%
igen
2013. dec. 31. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Kaptunk különböző szempontokat hogy mikre kell válaszolnunk. Többre már sikerült választ találnom de ez sehogy se megy:


"Hogyan utal Madách e korszak jellemzőire a színpadkép és szereplők megválasztásával?"


Van erre valami ötleted?

2013. dec. 31. 15:07
 3/4 anonim ***** válasza:

gugli helló


XI. szín: London


A londoni szín – bár a mai olvasó számára a múlt újabb szelete – már Madách jelenét mutatja be, így jelentős fordulópont a műben.

Az ipari forradalom Angliájáért, a korlátlan szabad versenyes kapitalizmusért kezdetben lelkesedő Ádám, aki ettől a színtől kezdve már csak „munkásember”, „öreg férfi” stb.vagy „mint külső szemlélő”, a szörnyű epizódok láttán ismét kiábrándul egy világból. A bábjátékos mutatványát torznak találja, a polgárlányok és a kocsmáros vitája után a három munkás veszekedése láttán lobban először haragra: „Jerünk tehát, mit is nézzünk tovább / Hogyan silányul állattá az ember.”

Egyedül a négy tanuló pajkosságát és lelkesedését tartja kedves látványnak, ám annál lehangolóbb látnia, mi lesz ezekből a fiatalokból: a végtelenségig kapzsi és fukar mágnások láttán ismét elkomorul.

A mindenkit jellemző haszonlesés még a felbukkanó Éva alakjában is megvan, a templomból érkező, kezdetben ártatlannak tűnő leány csak azután fogadja el Ádám közeledését, hogy Lucifer gazdag lordként állítja őt be.

A szín végi haláltáncot, melyben a különböző szereplők együtt indulnak a halálba mégis csak Éva éli túl, aki felemelkedik, hogy a Földre mosolya hozzon gyönyört, Ádám a szín végén pedig ismét olyan világot remél, mely fölött a tudomány uralkodik.

2013. dec. 31. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen ezt én is megtaláltam de ha figyelmesebben elolvasná rájöhetnél hogy ebből nem derül ki az amire én valójában kíváncsi vagyok, nem válaszol a kérdésemre.


Esetleg egy értelmes ember el tudná mondani hogy mik a 11. szín híressé vált szállóigéi? Sehol sem találok ilyeneket.

2014. jan. 2. 11:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!