Hogyan lesz ebből az egyenletből ez a megoldás? (logaritmus)


ebből: lg p = 0,8⋅lg p +0,301

ez: lg p = 0,301/0,2 = 1,505


Ez egy érettségi feladat egy része, szóval biztos forrású a megoldás. A többit értem, csak ezt nem. :/ Mit hogyan kell átrendezni stb. Egyébként a 2011 májusi érettségiből van.



2014. jan. 4. 15:35
 1/2 anonim ***** válasza:

A jobb láthatóság kedvéért nevezzünk el: lg(p)=z, ekkor az egyenlet


z=0,8z+0,301


Ez egy egyszerű lineáris egyenlet, amit meg kell oldanunk, Kivonunk 0,8z-t mindkét oldalból, ekkor


0,2z=0,301 /:0,2

z=0,301/0,2


Mivel eredetileg z=lg(p) volt, ezért


lg(p)=0,301/0,2.

2014. jan. 4. 15:44
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem köszi :)
2014. jan. 4. 15:48