Tudsz segíteni? Kémiai számítási feladatok


1. Ecetsavból 20 tömeg% oldatot készítünk.

(sűrűség: 1,02 g/cm3) Mennyi a ph-ja? (pKs=4,3)


2. 200g 10 tömeg% Na2CO3 oldatot 3 A áramerősséggel mennyi ideig kell elektrolizálni, ha 13 tömeg% os oldatot akarunk kapni?


3. Al por és Zn por keverékét (11,94g) fölös mennyiségű HCl-val reagáltatjuk. Keletkezik 10 dm3 standard áll. gáz.

Kellene a keverék tömeg- és anyagmennyiség-százalékos összetétele.


Ha nincs kedve kiszámolni elég ha leírod a számolás menetét is sokat segítenél vele :) köszönöm előre is


2014. jan. 19. 11:38
 1/2 anonim válasza:

1.

Először számold ki, hogy mondjuk 1 dm^3 ecetsavoldatban hány mol ecetsav van, utána meg a savállandó segítségével számold ki azt, hogy mennyi hidrogénion van az oldatban.

Vagyis:

[H^+][CH3COO^-]/[CH3COOH]=10^-(pKs)=10^-4,3

A szögletes zárójel a koncentrációt jelöli, gondolom azt végod.

Most így megvan, hogy mennyi a H^+ koncentrációja, akkor ennek vaszed a tizes alapú negatív logaritmusát, aztán annyi a pH.


2.

Q=I*t, vagyis Q töltésnyi "elektron használódik fel" az elektrolízis során. Felírod a víz elektrolízisét, az Na^+ és a CO3- nem elektrolizálódik. Miután felírtad, látod, hogy egy vízmolekula elektrolíziséhez 2 elektron kell. Az Na2CO3 mennyisége nem változik, abből kiszámolod hogy mennyi víz kell hozzá, hogy 13tömeg%os legyen az oldatod, majd megnézed hogy ez a vízmennyiség mennyivel kevesebb mint amennyi eredetileg volt az oldatban, és amennyivel kevesebb, annyit el kell elektrolizálnod. Ebből kiszámolod hogy ehhez mennyi elektron kell (szorzod 2-vel) és használod a föntebb megadott képletet, t-re rendezve, és kész.


3.


Felírod a reakcióegyenleteket:

Al + 3 HCl = AlCl3 + 1,5 H2

Zn + 2 HCl = ZnCl2 + 1 H2


x gramm Al, 11,94-x gramm Zn.

x/27 mol Al, (11,94-x)/65,4 mol Zn,

1,5*x/27 + 1* (11,94-x)/65,4 = 10/24,5

(a 24,5-tel való osztással csinálunk anyagmennyiséget a tömegből)


Innen rendezed x-re azt viszlát.


Na, remélem segített

2014. jan. 20. 21:47
 2/2 anonim ***** válasza:
mondjuk azt megnézném ahogy a 3. feladat egyenletét rendezed
2014. febr. 21. 15:28