Hány g trisó válik ki 320 g 100 Cfokon telített oldatból, ha 0 Cf-ra hűtjük le? 100 g víz 100 Cfokon 108 g, 0 Cfokon 1,5 g trisót old. Mi a megoldás?

2014. jan. 27. 20:10
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha 100 fokon 100 gramm vízben 108 gramm trisót oldunk, akkor a trisó aránya 1,08-szorosa a vízének, tehát 320 gramm oldatban-> 320=x*100gramm+x*100*1,08 gramm víz és trisó van, ebből kijön, hogy az x az 1,54, tehát 154 gramm víz és 166 gramm trisó van az oldatban.

0 °C-on 100 gramm víz 1,5 gramm trisót old, tehát 154 gramm így (154/1,5)*100=2,31 gramm trisót old. Így az oldatban 2,31 gramm trisó marad oldva, a maradék kiválik, ez a 100 fokon oldott és a 0 fokon oldott trisó tömegének különbsége: 166-2,31=163,69 gramm trisó válik ki.

2014. jan. 27. 20:21
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi! Ne menj messzire, mert mindjárt írok ki még egyet!
2014. jan. 27. 20:35