Miként végezzük el ezt a teljes függvényvizsgálatot: x+4/x?

2014. jan. 29. 00:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Értelmezési tartomány: R\{0} (0-val nem osztunk)

Értékkészlet: írjuk fel a következő egyenletet:


x+4/x=c, ahol c konstans. Rendezzük x-re a feladatot; szorzunk x-szel:


x^2+4=cx /-cx

x^2-cx+4=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletét felírjuk:


x1;2=(c±√(c^2-4))/2


A gyökjel alatt nem leget negatív szám, vagyis


c^2-4≥0, c^2≥4, ebből vagy c≥2 vagy -2≥c, más különben nincs megoldása az egyenletnek, tehát a függvény értékkészlete: R\]-2;2[


Zérushely: nincs (lásd fent).

Szélsőérték: ehhez szükségünk van a határértékekre:


lim(x->-végtelen) x+4/x


x -végtelenhez tart, 4/x 0-hoz, ezért a határérték -végtelen.


lim(x->végtelen) x+4/x=végtelen (lásd. fent a gondolatmenetet).


Deriváljuk a függvényt:


(x+4/x)'=x'+(4/x)'=1+4*(x^(-1))'=1-4*x^(-2)=1-4/x^2


Szélsőértéke ott lehet a függvénynek, ahol a derivált értéke 0:


1-4/x^2=0 /+4/x^2

1=4/x^2 /*x^2

x^2=4, erre x=2 és x=-2. Ezeket helyettesítsük be az eredetibe:


2+4/2=4

-2-4/2=-4


Mivel végtelenekben a határérték végtelen és -végtelen, ezért ezek csak lokális szélsőértékek lehetnek.


Függvény konvexitása: a második deriváltból tudjuk meg, hogy hol konvex és hol konkáv a függvény.


(1-4/x^2)'=1'-4*(x^(-2))'=0+8*x^(-3)=8/x^3


Ahol ez pozitív, ott a függvény konvex:


8/x^3>0, ez akkor teljesül, ha x^3>0, vagyis x>0 .


Ahol negatív, ott konkáv:


8/x^3<0, vagyis x<0


Ahol egyenlő 0-val, ott egyszerre konvex és konkáv, abban a pontban az egyikből másikra vált;zt inflexiós pontnak nevezzük:


8/x^3=0, ez pedig nem teljesül, tehát a függvénynek nincs inflexiós pontja.


Az értelmezési tartományt ezzel négy intervallumra oszthatjuk:


Ha x eleme a ]-végtelen; -2] intervallumnak, akkor a függvény szigorúan monoton nő.

Ha x eleme a [-2;0[ intervallumnak, akkor szigorúan monoton csökken.

Ha x eleme a ]0;2[ intervallumnak, akkor szigorúan monoton csökken.

Ha x eleme a [2;végtelen[ intervallumnak, akkor szigorúan monoton nő.


Innen már csak a függvény ábrázolása van hátra (sematikus ábrázolás a kiszámolt adatok alapján).

2014. jan. 29. 01:19
 2/5 anonim ***** válasza:
Pont úgy, mint a többi teljes függvényvizsgálatot. Azokat pedig megtalálod googleben.
2014. jan. 29. 01:19
 3/5 A kérdező kommentje:
rosszul írtam fel a feladatot, x+(4/x) :/ bocsánat
2014. jan. 29. 16:01
 4/5 anonim ***** válasza:
Jól írtad fel (osztás nagyobb rendű, ezért külön nem kell zárójelezni), ha pl. x+4 lenne osztva x-szel, akkor (x+4)/x, itt kellene használni a zárójeleket (más megoldás híján). Szóval én azt a feladatot írtam fel, amit megírtál :)
2014. jan. 29. 16:04
 5/5 A kérdező kommentje:
és tényleg, már a sok matek miatt, a legalapvetőbb dolgokba se gondolok bele :D Köszönöm! :)
2014. jan. 29. 16:08