Ok- vagy célhatározó?

Figyelt kérdés

Az ok- és célhatározót vesszük, de nem tudom mindig eldönteni hogy melyik. Elmagyarázta a tanár a módját, de nem igazán értem..


Egyszer a tehén, a kecske, a juh és az oroszlán elment vadászni. (a "vadászni" szó ok vagy cél?)


Köszönöm előre is! :))

13/L


2014. jan. 30. 16:24
 1/4 anonim ***** válasza:

A leírt mondatban: Az állatok MILYEN CÉLLAL mentek el? Az volt a CÉLJUK, hogy vadásszanak.


A cselekvés előbb történik, a cél csak KÉSŐBB valósul(hat) meg. (Tehát ELŐBB) elmentek, hogy KÉSŐBB vadásszanak.

Az okhatározó esetében az ok KORÁBBI, és ez vált ki valamilyen KÉSŐBBI cselekvést, az OKOZATOT. Pl. Betegségem miatt nem tudtam elmenni a találkozóra. Tehát: ELŐBB beteg lettem, AZTÁN (EBBŐL AZ OKBÓL) nem tudtam ott lenni.


JELEZZ VISSZA, HOGY VILÁGOS-E!

2014. jan. 30. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Az okhatarozot a miattrol tudod es a celhatarozot a vegettrol valahogy kideriteni.. De a fonevi igenev ami vagy cel- vagy okhatarozo az mindig celhatarozo. Nem biztos hogy erted amit magyarazok..:D 14/l
2014. jan. 30. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha célhatározó, akkor a cselekvés/történés a jövőben fog megtörténni

Ha okhat., akkor valami már megtörtént és azt magyarázzuk

2014. jan. 30. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, világos, köszönöm :)
2014. jan. 30. 17:33

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!