Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Petőfitől egy verselemzés?

Petőfitől egy verselemzés?

Figyelt kérdés

MAGYAR VAGYOK



Magyar vagyok. Legszebb ország hazám

Az öt világrész nagy terűletén.

Egy kis világ maga. Nincs annyi szám,

Ahány a szépség gazdag kebelén.

Van rajta bérc, amely tekintetet vét

A Kaszpi-tenger habjain is túl,

És rónasága, mintha a föld végét

Keresné, olyan messze-messze nyúl.


Magyar vagyok. Természetem komoly,

Mint hegedűink első hangjai;

Ajkamra fel-felröppen a mosoly,

De nevetésem ritkán hallani.

Ha az öröm legjobban festi képem:

Magas kedvemben sírva fakadok;

De arcom víg a bánat idejében,

Mert nem akarom, hogy sajnáljatok.


Magyar vagyok. Büszkén tekintek át

A multnak tengerén, ahol szemem

Egekbe nyúló kősziklákat lát,

Nagy tetteidet, bajnok nemzetem.

Európa színpadán mi is játszottunk,

S mienk nem volt a legkisebb szerep;

Ugy rettegé a föld kirántott kardunk,

Mint a villámot éjjel a gyerek.


Magyar vagyok. Mi mostan a magyar?

Holt dicsőség halvány kisértete;

Föl-föltünik s lebúvik nagy hamar

- Ha vert az óra - odva mélyibe.

Hogy hallgatunk! a második szomszédig

Alig hogy küldjük életünk neszét

S saját testvérink, kik reánk készítik

A gyász s gyalázat fekete mezét.


Magyar vagyok. S arcom szégyenben ég,

Szégyenlenem kell, hogy magyar vagyok!

Itt minálunk nem is hajnallik még,

Holott máshol már a nap úgy ragyog.

De semmi kincsért s hírért a világon

El nem hagynám én szülőföldemet,

Mert szeretem, hőn szeretem, imádom

Gyalázatában is nemzetemet!


Segítenétek ötleteket adni? Azt sem tudom, hol kezdjem. Sose elemeztünk verset, csak ezt kaptuk házinak.


2014. febr. 19. 16:56
 1/2 anonim ***** válasza:

"Sose elemeztünk verset, csak ezt kaptuk házinak."

Ez komoly? :)

2014. febr. 19. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szia !

A verselemzést mindig azzal kezdjük, mikor írta a költő, mert akkor be tudjuk határolni "írói, költői korszakát".

Megnéztem, ez a vers 1847.-ben keletkezett, tehát az 1848. március 15.-i forradalom kitörése előtt.

Ha figyelmesen végigolvasod a verset, erre következtetni is lehet az utolsó versszakban mondottak alapján:

"itt minálunk nem is hajnallik még".

Petőfi Sándor több versében is kifejezte magyarságához fűződő érzéseit, hazaszeretetét, elkötelezettségét a "hon" sorsa iránt.

Életrajzát ismerve tudjuk, hogy vezetékneve, családneve Petrovics volt, amely szerb-horvát hangzású, ő változtatta Petőfire, ezzel is a magyaros hangzást erősítve.

Más verseiben is megjelenik a magát magyarnak valló költő elhivatott állásfoglalása:

"Ha nem születtem volna is magyarnak,

e néphez állanék ezennel én,

mert elhagyott, mert a legelhagyottabb,

minden népek közt a Föld kerekén."

Ha végigmegyünk versszakonként a költeményen, az első szakasz az országot földrajzilag mutatja be, gyönyörű tájaira, természeti szépségére hívja fel a figyelmünket a költő.

A második szakasz a költő hazájával kapcsolatos érzéseinek ad hangot, a bánat és a szomorúság is megjelenik a sorok között.

Minden versszak első mondata: "Magyar vagyok." Újra és újra leszögezi, megerősíti ezt a tényt a költő.

A harmadik versszakban leírtakat még Kölcsey Ferenc Himnuszához is hasonlíthatnánk, itt a magyarok dicsőséges múltjára utal Petőfi.

A negyediben már arra, hogy elveszett a múlt dicsősége, csendben, "odva mélyiben" hallgat a magyar.

Az ötödik versszak arról árulkodik, hogy a költő szégyenkezni kényszerül magyarsága miatt, hiszen a haladás, a változás más országokban már elindult, "máshol már a nap úgy ragyog."

Az elkalandozó gondolatokból azonban szinte azonnal visszatér hazájához való hűségéhez, ahhoz a megváltoztathatatlan érzéshez, hogy : ..."hőn szeretem, imádom gyalázatában is nemzetemet"!

A magyar táj szépségéről is sok verse szól, a Tisza, Az Alföld, A puszta télen, stb. melyekkel mind-mind a hazaszeretetét fejezi ki a költő.

Néhány gondolat, talán segítettem a verselemzést megírni.

2014. febr. 20. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!