1.feladat: Egy kocka élének hossza 12 cm. Határozzuk meg, hogy mekkora szöget zár be a kocka éleivel a kockalapok síkjával. Határozzuk meg a testátló, és az arra nem illeszkedő csúcs távolságát.


2.feladat: Milyen hosszú annak a kockának az éle, amelynek a csúcsai rájuk nem illeszkedő testátlótól 3 cm távolságra vannak?


3.feladat: Egy kocka éleit 4 cm-rel megnöveljük, akkor felszíne 480 cm^2 -el nő. Mekkora az eredeti kocka térfogata?


4.feladat: Egy kocka éle 2m-rel hosszabb mint a másiké. Térfogatuk különbsége 26köbméter. Mekkorák az élei?


5.feladat: Milyen messze van a kocka egyik csúcspontja a rá nem illeszkedő élek felezőpontjaitól, ha a kocka éle 8 cm.


6.feladat: Egy téglatest éleinek aránya 3:4:5 térfogata 300 köbcentiméter. Milyen hosszúak az élek?


7.feladat: Egy téglatest éleinek aránya 1:3:5. Felszínének, és térfogatának mérőszáma egyenlő. Mekkorák az élei?


8.feladat: Egy téglatest testátlójának hossza 7 cm. felszíne 72 négyzetcentiméter. Mekkora az éleinek összege?


2014. márc. 3. 19:46
 1/1 anonim ***** válasza:

6. feladat


a:b:c = 3:4:5

V = 300

a, b, c = ?


a = 3x

b = 4x

c = 5x

V = a*b*c

V = 60x³ = 300

x³ = 5

x = ³√5

így

a = 3*³√5

b = 4*³√5

c = 5*³√5

************************************************************************************


7. feladat


a:b:c = 1:3:5

(V) = (F)

a, b, c = ?


A téglatest felszíne

F = 2(ab + bc + ac)

Kiemelés után

F = 2abc(1/a + 1/b + 1/c)

Térfogata

V = abc


F/V = 2(1/a + 1/b + 1/c) = 1

Kettővel osztva

1/a + 1/b + 1/c = 1/2


Mivel

a = x

b = 3x

c = 5x

ezért

1/x + 1/3x + 1/5x = 1/2

Összevonás után

23/15x = 1/2

ebből

x = 46/15


Ezzel

a = 46/15

b = 46/5

c = 46/3

*********************************************


8. feladat


D = 7 - a téglatest testátlója

F = 72

a+ b + c = ?


Talán ismert a következő azonosság

(a + b + c)² = a² + b² + c² + 2(ab + bc + ac)

Mivel

D² = a² + b² + c²

és

F = 2(ab + bc + ac)

ezért

(a + b + c)² = D² + F

ebből a keresett összeg

a + b + c = √(D² + F)


Csak be kell helyettesíteni. :-)


DeeDee

**********

2014. márc. 3. 23:13