Hogyan számoljam ki kémiából ezt a feladatot?

290g 10tömeg%-os NaCl oldathoz 10g NaCl-pt adunk. Hány tömeg%-os lesz az oldat?
2014. márc. 11. 19:57
 1/7 Silber ***** válasza:

Keverési egyenlettel.

m1*w1+m2*w2=m3*w3

m1+m2=m3

2014. márc. 11. 20:09
 2/7 A kérdező kommentje:
Ilyet még nem tanultam sajnos! Ki tudnád fejteni?
2014. márc. 11. 20:10
 3/7 Silber ***** válasza:

m - tömeg

w - tömegszázalék (vagy tömegtört, mindegy)


1 - az "1"-es oldatra vonatkozik

2 - a "2"-es oldatra vonatkozik

3 - a keletkező oldatra vonatkozik


Ha egy oldathoz szilárd anyagot adunk, akkor annál a hozzáadott só tömege egyenlő az "oldattömeggel", de w értéke 1 lesz (vagy ha tömegszázalékokat helyettesítünk be akkor 100, mert 100%-os oldatnak tekinthető a só).

2014. márc. 11. 20:20
 4/7 A kérdező kommentje:
Az eredményem 39% ez jó?
2014. márc. 11. 20:28
 5/7 Silber ***** válasza:
Az még csak az m3*w3 szorzat. Ha ezt leosztod m3-mal, megkapod w3-t.
2014. márc. 11. 20:53
 6/7 A kérdező kommentje:
Nem tudom akkor megoldani. Azért köszi! De hálás lennék, ha levezetnéd nekem!
2014. márc. 11. 21:07
 7/7 Silber ***** válasza:

(1) m1*w1+m2*w2=m3*w3

(2) m1+m2=m3


Mivel w3 a kérdés, kirendezzük.:

w3=(m1*w1+m2*w2)/m3

Az m3 értéke nincs megadva, de a (2) egyenlet alapján ki tudjuk számolni, mivel m3=m1+m2. Visszahelyettesítünk:

w3=(m1*w1+m2*w2)/m3=(m1*w1+m2*w2)/(m1+m2)

m1, m2, w1, w2 ismert.

2014. márc. 12. 19:39