Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valószínűség számítás. Valaki...

Valószínűség számítás. Valaki segítene?

Figyelt kérdés

220 golyó van, abból 66 piros(30%), és 154 kék (70%).

Ha ezeket a golyókat sorba rakjuk, akkor hány % esélye van annak, hogy legalább egyszer legalább 9 kék golyó egymás mellé kerül.

Előre is köszi.



2014. márc. 17. 15:07
 1/6 bongolo ***** válasza:

A végén ott lesz a megoldás is, de először leírom a rossz kísérleteimet.


Először arra gondoltam, hogy ragasszunk össze 9 kék golyót, és akkor 212 helyre kell 146 kéket (közte egy "nagyot") meg 66 pirosat rakni.

De az nem jó, mert a "nagy" kék golyó nem mindegy, hogy hová kerül. Ha egy lerakásban van mondjuk 30 kék futam (egymás melletti kék sorozat), akkor az 30 féle eredményt ad a szerint, hogy melyik futamba kerül a "nagy" kék.


Aztán ezt gondoltam: Rakjunk le 9 kéket egymás mellé valahová, ezt 220-8 = 212 helyre lehet tenni. Marad még 211 pozíció, abból válasszunk ki 66-ot a pirosak számára, ez (211 alatt 66) féle módon mehet, a többi helyre kerül a többi kék.

De ez se jó, mert ekkor kétszer számoljuk mondjuk azt az esetet, hogy a 100-adik pozíciótól kezdve van az előre lerakott 9 és mögötte egy tizedik kék, vagy a 101-edik pozíciótól kezdve van a 9 és előtte a tizedik kék. Pedig a kettő ugyanaz: a 100-adik pozíciótól kezdve van 10 hosszú kék futam.


A megoldás szerintem ez lesz: Rakjunk le 9 kéket egymás mellé valahová, ezt 220-8 = 212 helyre lehet tenni. Rakjunk elé egy pirosat, ha van előtte hely, hogy tuti itt kezdődjön a kék futam (mögötte folytatódhat, az nem baj). 211 alkalommal lerakunk egy pirosat is, 1 alkalommal (amikor a legelejére raktuk a 9 kéket) nem. Eddig tehát 10 (vagy 9) golyót raktunk le. Utána a maradék 210 (vagy 211) pozícióból válasszunk ki 65-öt (vagy 66-ot) a pirosak számára.


211·(210 alatt 65) + (211 alatt 66)

2014. márc. 17. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de sajnos ezt nem értem, hogy ebből, hogy lesz egy százalékos érték? o.O
2014. márc. 18. 01:06
 3/6 bongolo ***** válasza:

Hmm, akkor valószínű egyszerűbb feladatokkal kellene kezdened, nem ezzel a bonyolulttal...


Ez volt a kedvező esetek száma.

Az összes esetek száma egy kis primitív dolog a kedvezőhöz képest: az, ahányféleképpen el tudjuk helyezni mondjuk a 66 pirosat: (220 alatt 66)

A valószínűség pedig kedvező osztva összes.

2014. márc. 18. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 bongolo ***** válasza:

... Sajnos rájöttem, hogy még ez a harmadik elgondolás sem jó. Ugyanis kétszer számoljuk azokat az eseteket, hogy

- mondjuk lerakjuk a 9-et az első helyre, aztán a maradék 145 kékből kijön még 9 egymás mellett mondjuk a 100. helytől kezdve,

- illetve lerakjuk előre a 9-et a 100. helytől kezdve, aztán a maradék 145 kékből kijön még 9 egymás mellett az első helytől kezdve.


Szóval eddig nincs jó megoldás...

2014. márc. 18. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 bongolo ***** válasza:
Nem tudtam zárt alakban képlettel felírni a valószínűséget, de írtam rá egy programot, ami véletlenszámokkal szimulálja a golyók sorba rakását. 10 milliószor lefuttatva a szimulátort 96,75% jött ki a legalább 9 hosszú kék futam valószínűségére.
2014. márc. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy ilyen sokat foglalkoztál a problémával.

Sajnos a matematika tudásomat az ekkora számok már meghaladják.

A programozói képességem pedig 0.

Sokat segítettél :)

2014. márc. 25. 19:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!