Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nem értem ezt a II. Józsefről...

Nem értem ezt a II. Józsefről szóló részt, valaki segítene?

Figyelt kérdés

József úgy vélte, birodalmában semmilyen erő, vagy intézmény nem írhatja felül akaratát, igaz, ezzel egy időben amellett is hitet tett, hogy királyként nem csak a hatalmat, de azt a kötelességet is megkapta, hogy népe javát szolgálja. „Az állam első szolgája” úgy gondolta, alattvalói számára az volna a leginkább hasznos, ha a Habsburgok tarka birodalma helyén egy nyelvében homogén, közigazgatásában centralizált ország jön létre, ami elsősorban a különállására féltékenyen ügyelő magyarság érdekeit sértette; nem véletlen tehát, hogy II. József sohasem tetette fejére a Szent Koronát, hiszen tisztában volt azzal, hogy ez a szertartás a hagyományos koronázási esküvel törhetetlen béklyót helyezett volna kezére.


Az utolsó mondatot nem értem, onnantól, hogy "nem véletlen tehát..." ... ???

A mondatot tudom értelmezni, csak a logikát nem értem... valaki segítene?



2014. márc. 22. 21:55
 1/3 anonim ***** válasza:
Némi gondolkodás után arra jutottam, hogy "hitet tett amellett, hogy királyként a népe javát szolgálja", és tudta, hogy a magyar nép érdekeit sérti a törekvéseivel, emiatt az ellentmondás miatt nem koronáztatta magát magyar királlyá.
2014. márc. 23. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Homogén, centralizált, egynyelvű országot akart, ezt szimbolikusan kifejezendő, nem viselte a Szent Koronát.
2014. márc. 23. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
A Szent Koronával történő megkorozással elfogadta volna, hogy a Magyar Királyságban a Korona jogán, magyar királyként uralkodik. A szimbolikus jelentőségen túl a koronázási szertartáshoz tartozik a koronázási hitlevél és a koronázási eskü is, amelyekben hosszabb, illetve rövidebb formában az uralkodó elkötelezi magát az ország szokásjogának tiszteletben tartása mellett is. Ha II. József a koronázást választja, akkor a centralizáló, felvilágosult politikája egyértelműen megsértette volna ezt, ezzel pedig a politikája ellen egyébként is tiltakozóknak komoly jogalapja lett volna egy rendi felkelésre, trónfosztásra.
2014. márc. 23. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!