Mi a megoldás a következő szöveges feladatokra?


Eléggé hadilábon állok az egyenlettel megoldandó szöveges feladatokkal, még akkor is ha a tanár szerint egyszerű ezért kellene a segítség. (mindkettőt egyenlettel kell megoldani)

1, Egy 5,3km hosszú ellipszis alakú ügetőpálya startpontjától egyszerre indul el két zsoké egymással ellenkező irányban. Az egyik átlagsebessége 12,5km/h, a másiké 14km/h. Mennyi idő múlva találkoznak?

2, Egymástól 17km távolságból egymás felé egyszerre indul el egy 60km/h átlagsebességű motorcsónak és egy 8km/h átlagsebességű evezős csónak. Mennyi idő múlva találkoznak állóvízben? Mennyi idő múlva találkoznak, ha a 4km/h sebességű folyón a motorcsónak felfelé halad? Mi történik, ha az evezős csónak megy felfelé a folyón?



2014. márc. 24. 16:45
 1/3 anonim válasza:

Szia!


Az ilyen típusú feladatoknál, amikor egymás felé mozog két dolog, a sebességeket össze kell adni, és azt kell kiszámolni, hogy ezzel az összsebességgel mennyi idő alatt haladna végig az egész távon. Még azt kell tudni, hogy idő=távolság/sebesség.


1.: 5,3km/(12,5km/h+14km/h)

5,3km/26,5km/h

A megoldás 0,2 óra, vagyis 12 perc.


2/a.: 17km/(60km/h+8km/h)

17km/68km/h

A megoldás 0,25 óra, vagyis 15 perc.


A 2/b. és 2/c. feladatnak is ez a megoldása. A két jármű sebességét a folyó sebességével módosítani kell, amelyik a folyón felfelé, annak csökken, amelyik lefelé, annak növekszik a sebessége. (b. résznél: motorcsónak: 56km/h, evezős csónak: 12 km/h, az utolsó résznél pedig: motorcsónak: 64 km/h, evezős csónak: 4 km/h) De a kettő összege, amit az eredeti egyenletben is felhasználtunk, nem változik (60+8=56+12=64+4), tehát a végeredmény is változatlan.


Remélem érthetően írtam le. :)

2014. márc. 26. 08:20
 2/3 anonim válasza:

Szia!

Nemtudom aktuális-e még,de ha igen,akkor én tudok neked segíteni. Én kb. fél éve tanultam ezt,és gondolom a tanárod,hogy kéri a feladat levezetését egyenlettel. Szóval,ha kell segítség nyugodtan írj itt,vagy privátba.

2014. ápr. 3. 00:50
 3/3 anonim válasza:
Az első feladat megoldása a 12 perc nem jó. Sajnos nem tudom hogy kell kiszámolni, de az eredmény 212 perc
2020. ápr. 4. 19:44