Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » "Kémikusok"! Nagyon nem értem...

"Kémikusok"! Nagyon nem értem mostanában a kémiát. (sav-bázis reakciók) Hogy is van ez? (többi lent)

Figyelt kérdés

Először is honnan tudom hogy egy sav/bázis erős vagy gyenge?

Nézzünk egy példát:

HCl+H2O=H3o+ + NO3-

sav1,bázis2,sav2,bázis1


Az a baj hogy az egyenletet sem tudom felírni. Miért így kell??

És a sav1, bázis1..stb. ezeket mi alapján? (azért nem hiszem, hogy mindig bejön az "ami hasonlít egymásra elv") :P

Nagyon megköszönném , ha valaki el tudná érthetően magyarázni:)


2014. márc. 27. 21:01
 1/3 anonim ***** válasza:

amit írtál egyenletet az neked nem tudom, hogy jött ki. hidrogén-kloridból és vízből nem lesz nitrátion, na de mindegy.

HCl + H2O --> H3O+ + Cl-

azt, hogy egy sav mennyire erős, azt a savi disszociációs állandóból határozhatod meg, minél nagyobb ez az állandó, a sav annál jobban disszociál, azaz annál inkább leadja a hidrogénionját (protonját) a víznek.

Bázisoknál ugyanez van a bázisállandóval, csak ott hidrogéniont vesz fel a bázis a víztől, így alakul ki a lúgos kémhatást okozó hidroxidion

2014. márc. 27. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az, hogy valami erős vagy gyenge sav/bázis-e onnan tudod, hogy megtanulod. Az erős savak vízben csaknem teljesen disszociálnak, a disszociációfokuk közel 1.

A te példád rossz, mert a sósavat akármeddig kevergetheted vízzel, sosem lesz a kloridból nitrátion, szóval írjuk fel inkább így:

HCl + H2O = H3O+ + Cl-

Ahogy nézem épp a brönsted-elméletet tanuljátok, igazából nem nehéz.

Nézzük, hogy az egyenlet bal oldalán mi a savad (protondonor), erre gondolom magadtól is rájössz, hogy bizony a sósav. Tehát mellette a víz, ami kevésbé savas karakterű bázisként (protonakceptorként) lesz jelen.

Tehát ami lead protont (H+), az lesz a sav, ami felveszi, az a bázis.

Ha a HCl lead egy protont (H+) akkor simán kloridion Cl- lesz belőle. Egy kloridion nem tud több protont leadni, hiszen maga is negatív töltésű, viszont nagyon szeretné visszaszerezni a hiányzó protonját, így protonakceptor lesz. Ahogy korábban írtam a protonakceptor a bázis, így a Cl- egy bázis.

Mindeközben a víz felveszi azt a protont, amit a sósav leadott, így bázisként van jelen. De a H3O+ már véletlenül sem akar több protont felvenni, inkább leadná azt, ami van, így protondonor lesz belőle, tehát sav.

A számozás pedig még ennél is egyszerűbb:

sav1-bázis1 és sav2-bázis2 összetartozó sav-bázis párok. Tehát a sav1 deprotonálódásával keletkezett a bázis1 (HCl-ből a Cl-) és a bázis 2 protonálódásával keletkezett a sav 2 (H2O-ból H3O)

Nevezhetnéd éppen a HCl-t is sav2-nek, csak akkor a Cl- bázis 2; a H2O bázis 1 és a H3O+ sav 1

Remélem így érthető, kérdezz nyugodtan :)

2014. márc. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:) és igen bocsánat elírtam az egyenletet
2014. márc. 28. 07:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!