Petr cech kérdése:

Mennyi villamos teljesítmény alakul hvé a 100 [m] hosszú,2 [mm2] keresztmetszet rézvezetékben, ha 10 [A] áram folyik rajta keresztül. Adott: =0, 0175 [OHMmm2/m]?


2014. ápr. 19. 09:43
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is tisztázzuk a mennyiségek, és azok mértékegységeinek jelöléseit. l=hossz, mértékegysége a méter (m); A=keresztmetszet, mértékegysége a négyzetmilliméter (mm^2, lehetne négyzetméter is, de mivel a vezetékek vékonyak, ezért egyszerűbb négyzetmilliméterben számolni); ρ=fajlagos ellenállás, mértékegysége: Ω*mm^2/m; R=ellenállás, mértékegysége az ohm (Ω); P=teljesítmény, mértékegysége a watt (W); U=feszültség, mértékegysége a volt (V); I=áramerősség, mértékegysége az amper (A) és ezt nem keverjük össze a felület jelével, mert az is nagy A. Ami pedig még szerepel a mértékegységek felbontásában az a J=joule (energia mértékegysége), C=coulomb (töltés mértékegysége), s=másodperc (idő mértékegysége)

A fajlagos ellenállás (jele: ρ (ró)) az az 1 méter hosszú, 1 négyzetmilliméter (mm^2) keresztmetszetű vezeték ellenállását jelenti. Itt ez ρ=0,0175 Ω*mm^2/m. Ezt kell beszorozni a vezeték hosszával, és elosztani a keresztmetszettel, hogy megkapjuk a teljes vezeték ellenállását. l=100 m, A=2 mm^2. Vagyis: R=ρ*l/A=(0,0175 Ω*mm^2/m * 100 m) / 2 mm^2=0,875 Ω. Vagyis ennyi a 100 m hosszú, és 2 mm^2-es keresztmetszetű vezeték ellenállása. A teljesítmény pedig a P=U*I alapképletből számolható, ha behelyettesítjük ebbe a képletbe az Ohm-törvény feszültségre rendezett alakját: U=R*I, és akkor ezt kapjuk: P=R*I*I=R*I^2. Vagyis a veszendőbe menő (hővé alakuló) teljesítmény a vezeték ellenállásának és az átfolyó áram négyzetének szorzata lesz. Ebbe a képletbe kell a már kiszámolt ellenállást behelyettesíteni: P=0,875 Ω * (10 A)^2=0,875 Ω * 100 A^2=87,5 W. És a mértékegységek is stimmelnek, mert az Ω=V/A mert R=U/I, és V/A * A^2 = V*A, és mivel V=J/C az A=C/s ezért V*A=(J/C)*(C/s)=J/s=W. Mert a watt az az egy másodperc alatt átalakuló energiát jelenti (elektromos energiából alakul hővé). Remélem tudtam segíteni. És egyébként én LMBTQ személy vagyok, amit nem azért közlök, hogy kérkedjek vele, hanem mert elegem van az igazságtalan megaláztatásokból, és szeretném felhívni az emberek figyelmét (jelen esetben a tiédet), hogy mi is lehetünk okos és segítőkész, vagyis jó emberek, úgyhogy előítéletek miatt ítélkezni felettünk igazságtalanság.

2014. ápr. 19. 23:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget, nagyon hasznos volt.
2014. ápr. 19. 23:14