Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Összetett mondatokban valaki...

Összetett mondatokban valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Ezt a házi feladatot kaptam, de vannak olyan dolgok, amiket nem értek ezzel kapcsolatosan. Pontosabban azt,hogy melyik a fő-és melyik a mellékmondat, illetve,hogy milyen az alárendelésük.

1)Sosem gondoltam volna,hogy egyszer az interneten keresztül fogok tanítani.

2)Aki ötöst szeretne, az az összes feladatot hibátlanul oldja meg.

3)Azért kell gyakorolnod, hogy ne kapj egyest.

4)Ha sokat gyakorolsz, akkor biztos jól sikerül a dolgozatod.

5)Rosszul állok nyelvtanból,azért gyakorlok most.

6)Amióta az iskolába járok, folyton tanulnom kell valamilyen dolgozatra.

7)Nem árt, ha rendesen készültök a témazáróra.

8)Ki gondolta volna,hogy ilyen könnyű lesz a dolgozat?

9)Amennyit készültél, annyit tudsz.

10)Olyan az eredményed, amilyen a készülésed.


2014. máj. 18. 15:54
 1/5 anonim ***** válasza:

Az 5. mondat MELLÉRENDELŐ, MAGYARÁZÓ.

A többi ALÁRENDELŐ.

KÉRDEZZ! Amelyik tagmondattal kérdezni tudsz úgy, hogy a másik tagmondat válaszol rá, az a FŐMONDAT.



1)Sosem gondoltam volna AZT,hogy egyszer az interneten keresztül fogok tanítani. - MIT nem gondoltam volna? Az 1. tagmondat a FŐMONDAT. TÁRGYi ALÁRENDELÉS.


2)Aki ötöst szeretne, az az összes feladatot hibátlanul oldja meg. - KI oldja meg hibátlanul ...? Főmondat: a 2. ALANYI.


3)Azért kell gyakorolnod, hogy ne kapj egyest. - MIÉRT/MI CÉLBÓL kell...? Fm.: 1. CÉLHARÁOZÓI.

.......................................................................................................... Próbáld meg Te is!

9)Amennyit készültél, annyit tudsz.MENNYIT? Fm.: 2. TÁRGYI

10)Olyan az eredményed, amilyen a készülésed.MIT ÁLLÍTOK az eredményről? Olyan,... Fm.: 1. ÁLLÍTMÁNYI.

2014. máj. 18. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így rákérdezéssel sokkal egyszerűbb! :)
2014. máj. 18. 16:50
 3/5 A kérdező kommentje:
Megpróbáltam, de nem nagyon megy, és az ötösöm múlik rajta... Nagyon szépen megköszönném, ha esetleg leírnád 4-8-ig is az alárendeléseket illetve azt,hogy melyik a fő-és mellékmondat.
2014. máj. 18. 18:24
 4/5 anonim ***** válasza:

1)alá - tárgyi - főm.:1.

2)alá - alanyi - fm.: 2.

3)alá - célhat. - fm.: 1.

4)alá - időhat. - fm.: 2.

5)mellé - magyarázó

6)alá - időhat. - fm.: 2.

7)alá - alanyi - fm.:1.

8)alá - tárgyi - fm:1.

9)alá - tárgyi - fm.: 2.

10)alá - állítmányi - fm.: 1. tagmondat

2014. máj. 18. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szépen köszönöm!:)
2014. máj. 18. 18:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!