Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok segíteni ebben a...

Tudnátok segíteni ebben a szélsőérték meghatározásban? ( egyetem, matek II. , integrálok)

Figyelt kérdés
f(x,y)= x*y-3xy+2y^4-3
2014. jún. 2. 02:05
 1/5 anonim ***** válasza:

ott lehet lokális szélsőértéke, ahol a parciális deriváltak, f'x(x0, y0) és f'y(x0,y0) ugyanarra az x0-ra és y0-ra nullát ad.

f'x=-2y

f'y=-2x+8y^3


tehát meg kell oldani a

-2y=0

-2x+8y^3=0

egyenletrendszert


az első egyenletből látni, hogy y az csak 0 lehet, tehát a 2. egyenlet így néz ki:

-2x=0

tehát x is csak 0 lehet


tehát a P(0,0) pontban LEHET valamilyen szélsőértéke a függvénynek.


Akkor van szélsőértéke, ha ez a dolog, ami egy determináns akar lenni, nagyobb, mint 0, ha x és y helyére beírjuk P koordinátáit.

|f''xx f''xy|

|f''yx f''yy|


f''xx=0 (hát ennek itt nem kéne nullának lennie, jól írtad te le a feladatot?)

f''xy=-2

f''yx=-2

f''yy=24y^2


tehát a determináns

|0 -2 |

|-2 24y^2|

lenne, ami =4, de kéne benne x-nek és y-nak lennie, ahova a (0,0)-t be tudom helyettesíteni


most annak kéne jönnie, hogy ha

f'xx>0, akkor lokális minimum van

és ha

f'xx<0, akkor lokális maximum


de vagy nincs ennek sehol szélsőértéke, vagy rosszul írtad le a feladatot

a lényeg, hogy

1.megnézni, hogy milyen pontokban nullák a parciális deriváltak, mert ott lehet lokális szélsőérték, ilyenkor kapsz pár pontot

2. felírni a determinánst, és behelyettesíteni a pontok koordinátáját, ha nagyobb az így kapott szám nullánál, akkor van lokális szélsőérték, ha kisebb, akkor nincs

3. ha nagyobb a determináns, mint 0, akkor a f''xx-et kell vizsgálni, ahol a fentebb leírtak szerint lehet lokális minimum vagy maximum

2014. jún. 2. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nincs nekije szélsőértéke, ebbe meg kő nyugodni.
2014. jún. 2. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
hát az az x*y-3xy rész nekem gyanús, hogy nem úgy van, mert aki már eljutott eddig a matekban, azon már ne azt kérjék számon, hogy mennyi 1-3 :D
2014. jún. 2. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
emlékezetből írtam a feladatot,egy vizsga után, vszínű azért rossz, köszönöm az eddigieket! :)
2014. jún. 2. 15:36
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha érdekel egy olyan függvény, aminek van szélsőértéke, akkor az 5. feladatban itt [link] meg van neki keresve.
2014. jún. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!