Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítség! Magyar nyelvtan,...

Segítség! Magyar nyelvtan, szóösszetétel?! Fontos!

Figyelt kérdés

Először is nagyon szépen köszönöm, aki segít. A szóösszetételeket vesszük, s dolgozatra kerül sor, de egyáltalán nem értem. Hogy tudom meghatározni egy szóról, hogy Szerves vagy szervetlen.. alá v. mellérendelő, s pontosan milyen típus?


Nagyon szépen köszönöm mégegyszer. Fontos, hétfőn már írnánk.


2010. jan. 2. 13:19
 1/10 anonim ***** válasza:

Itt minden megvan érthetően. Sok sikert.:)

[link]

2010. jan. 2. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítségedet, csak sajnos a kérdésemre nem ad választ, de segített azért.:)


Pl.: idejétmúlt , a szövegből kiderült, hogy ez Szerves, Alárendelő és tárgyas szóösszetétel.. de a dolgozatba nekem nem mondják meg, hogy mi az, hanem nekem kell rájönnöm. Nos, akkor kérdőszót felteszem... mit múlt? (igen, kijön hogy tárgyas..) de sok olyan szó van, amire "milyen" kérdéssel is értelmes jön ki, s az lehet jelzős is.. vagy ezt én rosszul értelmezem?


kösz

2010. jan. 2. 13:39
 3/10 anonim ***** válasza:

Igen, jól értelmezed. De az idejétmúlt azért tárgyas inkább, mert ott van a tárgyeset t-je.

De mondj még konkrétat, mit nem tudsz, szívesen segítek.

10 éve végeztem magyar szakon, azóta nem praktizálok, de hátha segítek.

2010. jan. 2. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nekünk egy-egy mondatból kivett szószerkezetek elemzése volt.

Úgy jóval könyebb és érthetőbb!

De nézd meg ezt és próbáld értelmezni.

[link]


Ha nem megy írsz egy privát e-mailt és szívesen segítek elmagyarázni.

2010. jan. 2. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Hát, pl. a patyolatfehér, csigalépcső. Ezek mind jelentéstömörítőbe tartoznak, pedig a "milyen" kérdés illik rájuk. Ebben esetleg valami logika nem fedezhető fel?


Nagyon szépen köszönöm!:)

2010. jan. 2. 13:47
 6/10 anonim ***** válasza:

Igen, vannak ingadozások, de sztem ha már kitalálod, hogy szerves vagy szervetlen és hogy alá vagy fölérendelő, akkor az már nem rossz.

Sztem gyakorolj sokat, és nem lehet baj.

2010. jan. 2. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Fölérendelő? nem mellére gondolsz?


Az a baj, hogy hiába gyakorlok, nem sikerül.. de akkor muszáj leszek egy magyar tanárhoz menni..:(


azért köszönöm szépen:)

2010. jan. 2. 14:01
 8/10 A kérdező kommentje:
Esetleg valaki, valami tipp?
2010. jan. 2. 17:17
 9/10 anonim ***** válasza:

Tudom régi a kérdés, de nem tudom ,hogy érted-e már? A jelentéstömörítő (pl. patyolatfehér, csigalépcső) megfelel a milyen kérdésre is. A jelentéstömörítő pont ettől nehéz felfedni! Ennek nincs konkrét meghatározása, hogy lehet felismerni. Az én tanárnőm mindig azt mondja, hogy a jelentéstömörítő olyan szó amit csak több szóval lehet megmagyarázni. Hogy megértsd amit akarok mondani: Pl.: galambősz: jelentéstömörítő mert csak úgy tudom megmagyarázni, hogy olyan ősz mint a galamb... EZ nagyon nehéz a tanárom nem is szokott haragudni ha esetleg nem találjuk meg. :)


Ezen kívül úgy tudod megismerni, hogy szerves vagy szervetlen, hogy megnézed az összetett szónak az első tagját és rákérdezel. Ha tárgyasra, jelzősre, határozósra, jelentéstömörítősre vagy alanyosra jön ki akkor az a szóösszetétel biztos, hogy szerves és alárendelő!!!


Ha olyat tapasztalsz mint a ikerszavas vagy szóismétléses szóösszetétel. (Pl. már-már , egy-egy (szóismétlés ezt nem magyarázom mert 2 szó ismétlése erről felismered :)), tarka-barka, fidres-fodros (ikerszavak: ezek olyanok, hogy nagyon hasonlít egymásra a 2 tag) Szóval ha ilyet tapasztalsz akkor az szerves mellérendelő!!!


Abban nem tudok segíteni, hogy a szervetlent, hogy tudod felismerni mert én most vagyok 7. osztályos... De tudom már megírtátok belőle a dogát de ha esetleg nem értetted hátha most sikerül megérteni remélem segítettem :))

2012. máj. 29. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.:D:D
2012. máj. 30. 20:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!