Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Barokk - törtémelmi források...

Barokk - törtémelmi források -épitmények mo. -n valamint az egész világon -zene ki tud nekem ebben segiteni?

Figyelt kérdés
2010. jan. 11. 15:11
 1/5 anonim ***** válasza:
Én zenében igen. De mi a kérdésed?
2010. jan. 11. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
akármit a barokk zenéről.. pár mondatban. a lényeget róla. h mi volt rá jellemző.. hires zeneszerzok...s leghiresebb muveik.. valamint nem artana egy mp3 is valamelyikrol....
2010. jan. 11. 15:36
 3/5 anonim ***** válasza:
hát nem csak a SU-nak nincs (nem volt) határa...
2010. jan. 11. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
2010. jan. 11. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Első vagyok.


Wiki-ről le tudod szedni, ha általános dolog kell; én linkelek pár zenét meg írok pár érdekességet, gondolom ez a nehezebb része számodra.


A barokkban a legfontosabb: basso continuo(generálbasszus), ez minden barokk műben benne van(legfeljebb nincs jelölve), a lényege hogy egy folyamatos alapot ad a zenének, continuot többnyire a csembaló, lant vagy cselló játszott, ritkábban fagott, gamba, stb. Maga a basso continuo gyakran csak egy basszusvonalból és számozásból áll(azaz nincsenek leírva a kottafejek), a korabeli zenészek az alapján játszották a különböző akkordokat(ezért nem tudjuk hogyan játszották akkor, mert maguk az akkordok ugyan megvannak, de az nincs meg hogy azokat milyen figurákban játszották).


Zenéből szerintem a szvitet és a versenyműt ismertesd, azok elég könnyen érthetők. A versenyműből 2-féle van ha úgy tetszik, vagy szólóhangszer versenyez a zenekarral(concerto), vagy egy kisebb hangszercsoport(concerto grosso) pl. hegedű-fuvola-cselló a zenekarral. A zenekar neve tutti vagy ripieno. Vivaldi óta szinte minden verseny 3 tételes:gyors-lassú-gyors felépítéssel. Most linkelek 2 zenét, amikkel egyébként ellentmondok annak amit mondtam, de nagyon jók laikusoknak is.


http://www.youtube.com/watch?v=ipdSzDfhJA4&feature=related


Ez egy Telemann versenymű, Telemannról azt érdemes tudni, hogy több művet írt, mint Bach, Vivaldi és Handel együttvéve, a barokkban híresebb is volt, mint ők, ma már nem túl ismert.


http://www.youtube.com/watch?v=a4flBSb5ZaU


Ez pedig egy Corelli concerto grosso, karácsonyi concertonak szokták hívni. Corelli volt a concerto grosso nagy mestere, többnyire 6 tételes versenyeket írt, a vége felé már szvit-felépítésben.


A szvit szócikket olvasd el wikin, sokat nem tudok hozzátenni. Általában 6 tételesek, valami bevezetővel indulnak(Ouverture, Prelude):francia vagy olasz nyitánnyal. Minden tétel egy stilizált tánc.


http://www.youtube.com/watch?v=xVxwuirUX-M


Ez J.S. Bach h-moll szvitjének utolsó tétele a Badinerie, szerintem mindenki ismerni fogja, csak nem tudja a nevét.

2010. jan. 11. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!