Tudnátok segíteni ennek a matek feladatnak a megoldásában?


Egy tál szilvából Andi megevett néhány szemet, a szilvák 1/6 részét. Bandi a maradék szilva 1/5 részét, míg Cili a kettőjük után megmaradt szilva 1/4 részét ette meg. Dani a tálon maradt szilva felét elfogyasztva 6 szemmel többet evett,mint Andi.

Hány szem szilva volt a tálon, és mennyit evett meg belőle egy-egy gyerek?

Előre is köszi.:)



2014. aug. 26. 12:54
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a tálba x szilva, ebből Andi megette az x/6-nyit, így 5x/6 szilva maradt. Bandi a maradék 1/5 részét, vagyis 5x/6/5-öt evett meg, vagyis x/6-ot, így maradt 5x/6-x/6=4x/6 darab szilva. Ennek az 1/4 részét, vagyis 4x/6/4=x/6-ot evett meg, vagyis 4x/6-x/6=3x/6 szilva maradt. Ennek a felét ette meg Dani, vagyis 3x/12 darab szilvát evett meg, és ugyanennyi is maradt a tálon.


Andi x/6 szilvát evett meg, Dani 3x/12 darabot, és tudjuk, hogy Dani 6-tal többet evett meg, így


x/6+6=3x/12 /*12


2x+72=3x /-2x

72=x, és x jelölte az eredeti szilvamennyiséget, tehát 72 szilva volt a tálon eredetileg.


Eredeti: 72

Andi megvett 72/6=12-t, maradt 60

Bandi megevett 60/5=12-t, maradt 48

Cili megevett 48/4=12-t, maradt 36

Dani megevett 36/2=18-at.


Dani tényleg 6-tal többet evett, tehát jól számoltunk.

2014. aug. 26. 13:14
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm.:)
2014. aug. 26. 13:27