Mi ezeknek a szavaknak a fogalma? (röviden)

Figyelt kérdés

nyelvrokonság, őstörténet, őshaza, törzsszövetség, kettős fejedelemség, honfoglalás, kalandozás, királyi vármegye, ispán nádor, egyházmegye, királyi tanács, tized, szerviens, várjobbágy, vajda, Aranybulla, nemesi vármegye, székely, szász, kun, bandérium, aranyforint, regálé, harmincad, kapuadó, szabad királyi város, bányaváros, mezőváros, úriszék, báró, köznemes, kilenced, ősiség, perszonálunió, végvári rendszer, rendi országgyűlés, rendkívüli hadiadó, füstpénz, fekete sereg, corvina


Vagy csak egy párat valaki leírna?


2014. szept. 2. 22:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

nyelvrokonság: amikor két nyelvnek van közös nyelve, vagy egyik nyelv a másikból vált ki, ezzel megőrizve az adott nyelv jellemző vonásait (pl. német-angol: germán nyelvcsalád, francia-spanyol-olasz(-román): újlatin nyelvcsalád, szlovák-szlovén-szerb-ukrán-orosz-...: szláv nyelvcsalád, a magyart a finn-ugor nyelvcsaládhoz sorolják, bár ez szakmai berkekben kétséges, mivel a norvég-svéd-finn nyelvek azonos betűkészletet és szerkezetet használnak, ettől a magyar nyelv túlságosan eltér).


őstörténet: minden népnek van egy fordulópont a történelmében, többnyire ez az államalapítás szokott lenni. Ez a fordulópont előtti történelem az őstörténet. A magyar népnek (legalább) 2 ilyen fordulópontja van: a honfoglalás (800-900 között) és az államalapítás (1000 körül), de inkább az államalapítástól számoljuk a magyarság történelmét (végleges letelepedés, keresztség felvétele), ami ez előtt volt (pl. a kalandozások) az őstörténethez tartoznak.


őshaza: a vándor népek kiindulópontja. Több elmélet van a magyar őshaza elhelyezkedésére, az egyik például az Ob folyó vidékére helyezi (emiatt is kétséges a finn-ugor nyelvrokonság).


törzsszövetség: a Kárpát-medencét elfoglaló hunok akár több ezer törzsre is tagolódhattak, de ezen törzsek egymással szövetséget, vagyis törzsszövetséget alkottak, összesen hetet: Nyék, Megyer, Kürtgyarmat, Tarján, Jenő, Kér, Keszi


kettős fejedelemség: a királyság kora előtt a hunokat két vezető vezette; a kende (vagy kündü) az isteni vezető (sámán), a gyula pedig a hadi vezető (hadvezér).


honfoglalás: sok helyen úgy tanítják, hogy ez 895-896-ban történt, de ez csak félreértelmezés; a honfoglalás évtizedekig is tarthatott, a 895-896-os évszámok már a letelepedés utolsó évei.


kalandozás: a hunok rablóhadjáratai, többnyire nyugatra, a Nyugatrómai Birodalmat fosztogatták, elméletek szerint ez is hozzájárult bukásához. A Keletrómai Birodalmat (Bizáncot) hadisarc fejében békénhagyták.


királyi vármegye: az ország gazdasági területegysége, mint manapság a megye, vagy más országokban a kanton (Svájc) vagy a tartomány (Ausztria, Németország).


nádor/ispán: a nádor a vármegyék vezetője, az ispán pedig a budai vármegye vezetője (afféle "főnádor"). Azzal lehetne párhuzamba állítani, mint manapság a megyekszékhelyek polgármesterei és a főpolgármester.


egyházmegye: a vármegye volt a gazdasági területegység, ez pedig a vallási területegység, más néven püspökség.


királyi tanács: a mohácsi vészig (1526) fennálló kormányzati és végrehajtói testület.


tized: minden termény és jószág egy tized része (10%-át) az egyházat illette.


szerviens: olyasmi, mint a zsoldos, csak zsold helyett adománybirtokot kap. Ezzel egy új nemesi réteg épült ki, a köznemesség (vagyis olyan nemes, aki egyébként nem nemes vérű, mégis nemesi jogokkal rendelkezik (földbirtok, adómentesség)).


várjobbágy: a vármegye igazgatásáért és védelméért feleltek, a köznemesség másik alappilérei.


vajda: a fejedelem másik elnevezése (erdélyi fejedelem=erdélyi vajda, havasalföldi fejedelem=havasalföldi vajda, stb.)


Aranybulla: II. András által 1222-ban kiadott törvények.


nemesi vármegye: a királyi vármegyéket az Aranybulla kiadása után már a nemesek irányították, illetve a nemesek alkották meg az intézményi rendszert.


székely/szász/kun: betelepülő népcsoportok; a székelyek Erdélyből, a szászok a Német-római Császárságból, a kunok Ázsiából érkeztek.


bandérium: nemesi hadsereg, mely a nagyúr címere alatt vonulhatott hadba.


aranyforint: Károly Róbert által bevezett új fizetőeszköz firenzei mintára (nevezték liliomos aranyforintnak is, mivel (hűen az Anjou-házhoz) liliommal díszíttette).


regálé: királyi felségjogon szerzett jövedelem (adó), illetve királyi monopólium (vagyis csak a király és a királyi kincstár termelhetett belőle hasznot), többek között ide tartozott az urbura (bányahasználat), a pénzverés, a harmincadvám (a termékek 1/30 részét be kellett szolgáltatni), só- fűszer- és nemesfémfelvásárlási jog, kamara haszna, kapuadó, stb. (ezek a fontosabbak, amiket tanítanak is).


harmincad(vám): regálé, melyet a kereskedőktől szedtek; az áru 1/30 része az államot illette, amennyiben az ország területére léptek.


kapuadó: jobbágytelkenként mért adó (általában 1 teleknek 1 kapuja volt), amit a jobbágyok fizettek (mint minden más adót, viszont ez a királyi kincstárba került, másnéven a "kamara haszna").


szabad királyi városok: olyan városok, melyek mentesültek a királyi adó alól.


mezővárosok: mezőgazdasággal foglalkozó városok.


bányavárosok: bányászattal foglalkozó városok.


úriszék: minden nemes a saját földjén tett igazságot (ide tartozott a pallosjog is, mely szerint a földesúr kivégeztethette jobbágyát, ha úgy ítélte).


báró: nagybirtokkal rendelkező nemes.


köznemes: a társadalmi ranglétra tetején három rend helyezkedik el: a nemesség, a papság, és a köznemesség, a köznemesség tagja a köznemes, aki vagy szerviens, vagy jobbágy.


kilenced: a "9. tized", ami a királyi kincstárat illeti.


ősiség: garantálta, hogy a földesúr halála után ne szálljon vissza a föld a királyra, hanem a fiú örökösre, illetve annak hiányában a nemzetségére (családjára) szálljon, viszont ez meg is akadályozta a családi föld elherdálását is.


perszonálunió: ebben az esetben két (vagy több) országnak ugyanaz az uralkodója (mint ahogyan ez fennállt az Osztrák-Magyar Monarchiában, vagy a XVI. században Anglia és Franciaország között (Bourbon Henrik idejében)).


végvári rendszer: a Török Hódoltság és a Királyi Magyarország határán

kiépített vár- és erődrendszer, melynek feladata a török támadások visszaverése volt.


rendi országgyűlés: ahol a rendek tagjai és küldöttei szólalhatank fel, és hozhatnak törvényeket.


renkívüli hadiadó: évente vagy félévente szedett adó, amit a hadsereg és a haderő fenntartására költöttek.


füstpénz (füstadó): a kapuadót felváltó adónem, amely nem jobbágytelkenként, hanem családonként mérte az adót (egy jobbágytelken több család is élhetett).


fekete sereg: Hunyadi Mátyás zsoldoshadserege, nevének eredetére több elmélet is van.


corvina: Mátyás király könyvtárának kódexgyűjteménye, illetve maguknak a kódexeknek a megnevezése. A kódexet sokan könyként képzelik el, viszont a klasszikus értelmében nem könyvek voltak; a mai könyvek lefűzött papírlapok összessége, a kódexek pedig pergamenből hajtogatott, majd két fatáblával zárt dokumentáció (a kódex szó a latin caudex-fatörzs, fatábla szóból ered, ami utal a záró fedlapokra).


Remélem tudtam segíteni :) Egyébként a többségét megtaláltad volna úgy is, hogy egyszerűen beírod a Google-be (nekem is kellett egy párnál, hogy ellenőrizzem magam).

2014. szept. 3. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi :))
2014. szept. 3. 18:31
 3/11 tori tanár válasza:
42%

Agyoniskolázott!!!!!


A mezőváros nem az amit te írtál!!!!!


A mezőváros latinul oppidum.Földesúr által kiváltságokkal rendelkező település!

2016. márc. 3. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
Szó szerint ugyanezekre volt szükségem!! Köösziii!! De komolyan..még a fogalmak sorrendje is megegyezik :D
2016. nov. 28. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nekem is, ugyanezek a szavak, ugyanez a sorrend! Köszönöm !
2017. máj. 11. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
jujj nagyon köszii mi most írunk tz-t és pont ezek a szavak kellenek (bár azért poén hogy 2017-ben ugyanazokat a fogalmakat kell tudni mint 2014-ben)
2017. máj. 20. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:

te VMG-s voltál?

csak mert most írok töri szakaszvizsgát és pontosan ugyan olyan sorrendben vannak a szavak mint a követelményekben :D

2018. ápr. 30. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
Haha én is VMG-s vagyok, és pont ezek kellenek a TZ-hez!!:))
2018. máj. 12. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Nem iskolától függ. Ezek a kerettantervben szereplő fogalmak, nyilván minden tanár azt másolja ki, ezért ugyanaz a sorrend is.
2018. nov. 20. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 helpmegirl válasza:
A kilenced fogalmán annyit javítanék, hogy nem a királyi kincstárat illeti, hanem a jobbágy fizette a földesurának
2021. febr. 21. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!