Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szófajtani elemzés. Az a szó,...

Szófajtani elemzés. Az a szó, hogy szabadon. Valaki tudná elemezni nekem hosszabban?

Figyelt kérdés
Sehogy nem jövök rá, hogy mi lehet, előre is köszi!

2014. szept. 12. 18:25
 1/7 anonim ***** válasza:
43%
A szabad melléknév, az -on csak határozórag, a ragnak nincs szófajmódosító szerepe, tehát minden ellenkező híreszteléssel szemben ez is melléknév. Más kérdés, hogy a mondatban módhatározó szerepet tölt be.
2014. szept. 12. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
48%

Eddig úgy tudtam, hogy a melléknevek a "milyen?" kérdésre válaszolnak. A "szabadon" a "hogyan?-ra felel, nem?

Ezek szerint határozószónak kellene lennie, hacsak valami olyan új szabály nem lépett életbe, amiről én még nem tudok...

2014. szept. 12. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

A környező hegyekről szabadon zúdul a hideg északi szél a magyar tengerre.


Egyébként köszönöm szépen!! :)

2014. szept. 12. 20:19
 4/7 anonim ***** válasza:
Hát, nagyon úgy néz ki, kedves Julianna, hogy ön valamit nem tud. Szíveskedjék a nyelvtankönyvében, esetleg az interneten utánanézni a mellékneveknek és a határozószóknak. Egyébként az, hogy melléknevek a Milyen? kérdésre felelnek, nem zárja ki, hogy netalán más kérdésre is feleljenek. Az első válaszban leírt fejtegetésem szerintem elég szakszerű választ adott a kérdésre. Vagy ön szerint a rag képes megváltoztatni a szófajt?
2014. szept. 12. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem valóban van a szónak némi határozószói színezete. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a "szabadon" szó melléknév, amely határozóragot kapott: szabad+on. A ragok mindig a szó mondatban elfoglalt helyét határozzák meg.

Ebben az esetben a szó tehát MELLÉKNÉV(Milyen?), amelynek csak a MONDATRÉSZI SZEREPE állapothatározó (Hogyan, Milyen állapotban?)

2014. szept. 12. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ezek a határozószók. [link] Amint látjuk, ezek túlnyomórészt önálló szavak, maximum egy másik határozószóhoz kapcsolódhatnak toldalékok, pl alul-alulról.
2014. szept. 13. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Az hogy lehet hogy ebben a pillanatban ugyanezt a mondatot elemzem es pont a szabadon szofajat nem tudtam?Azta. :)
2014. okt. 29. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!