Valaki segítsen légyszíves?


2 feladatot nem értek valaki elmagyarázza:


1.) Egy matekversenyen 30 tanuló indult.A versenyzőknek 3 feladatot kellett megoldani. Az 1. feladatot 19-en a 2. feladatot 15-en a harmadikat 18-an oldották meg. Az 1. és a 2. feladatra 7-en, az 1. és a 3. feladatra 9-en, a 2. és a 3. feladatra 10-en adtak helyes megoldást.Mindhárom feladatot 3 tanulónak sikerült megoldania.Hány tanuló volt akinek egyet sem sikerült megoldani?


2.)Egy matekversenyen 2 feladatot tűztek ki. Az 1.-et a résztvevők 70%-a a 2.-at a résztvevők 80%-a oldotta meg helyesen.13 tanulónak sikerült mindkettőt helyesen megoldani.Hány résztvevője van a versenynek ha mindenki megoldott legalább egy feladatot?


2014. szept. 15. 19:46
 1/2 szakor ***** válasza:

1, Halmazábrával könnyen megoldható. Három halmazt kell rajzolni, s kitölteni a részeit. A halmazok nevei 1,2,3 - aszerint, melyik feladatot oldották meg, a halmazok részeiben a megoldók számát írjuk.

A három halmaz metszetébe kerül a 3 (minden feladatot megoldott).

1-2 metszetébe 7-3 = 4, mert kivonjuk a már beírt 3-at. (aki megoldotta mindhárom feladatot, az az 1,2-t is, de a 3-at már beírtuk)

az 1-3 metszetébe írjuk a 9-3=6-ot (mint előbb)

a 2-3 metszetébe írjuk a 10-3=7-et (mint előbb)


Ezután 1-be írjuk azok számát, akit még nem számoltunk.

Tehát 19-3-4-6=6 (azokat vonjuk ki, akik az 1. feladat mellett még legalább egyet megoldottak, lásd fent)


Most 2-be hasonlóan kiszámolva: 15-3-4-7= 1 kerül

Most 3-ba hasonlóan számolva: 18-3-6-7=2 kerül.

Összegezve: 3+4+6+7+1+2+6= 29 tanulót elhlyeztünk a halmazokban, ennyien megoldottak legalább egy feladatot.

A 30 indulóból ezek szerint egy nem boldogult egy feladattal sem.

2014. szept. 15. 20:09
 2/2 szakor ***** válasza:

2, Hasonlóan az előzőhöz kell gondolkodni, de két halmazzal.

A metszetbe kerül a 13, az 1-es halmazba 0,7x-13 (x az összes versenyző), a 2-esbe 0,8x-13

Mivel mindenki megoldott legalább egyet, a halmazban az összes versenyzőt elhelyeztük, így:

(0,7x-13)+13+(0,8x-13) = x

1,5x-13=x

0,5x = 13

x = 26

26 tanuló indult a versenyen. A százalékok kerekítettek...

2014. szept. 15. 20:21