Valaki elmagyarázná nekem ezt a kombinatorikai feladatot?


Jól megy a matek, de a feladatok amiket ma órán vettünk egyszerűen nem tudtam megérteni. Kicsit elnagyoltan magyarázta a tanár.


Három gyerek negyven almát szedett majd (anélkül, hogy egyet is szétvágtak volna) szétosztották egymás között.

a, Hány elosztás lehet ha az almákat megkülönböztetjük?

b, Hány elosztás lehet ha nem különböztetjük meg?

c, Hány elosztás lehet ha az almákat nem különböztetjük meg , de kikötjük, hogy minden gyereknek kapnia kell legalább egy almát?


Előre is köszönöm.


2014. szept. 15. 20:15
 1/6 szakor ***** válasza:

a, Különböztessük meg az almákat úgy, hogy megszámozzuk őket, azaz nem mindegy, hogy egy gyerek a 40 almából az egyes számút, vagy pl. a 37-es számút kapja, azaz ha csak egy almát kap, akkor is különböző esetnek számít a két lehetőség. Ez esetben célszerű az almák felől közelíteni, azaz azt megnézni, hogy az egyes almák kihez kerülhetnek. Minden egyes alma a három gyerek valamelyikéhez kerülhet, összesen 3*3*...*3*3 = 3^40 elosztás lehetséges.


b, Ha nem különböztetjük meg az almákat, akkor mindegy hogy melyik alma kerül a gyerekhez, ha pl. egyet kap. (Az előbbi esetben erre 40-féle lehetőség volt, most ezt egynek vesszük).

A klasszikus módszer szerint sorra vesszük az egyes eshetőségeket, majd összegezzük:

40-0-0, ez háromféleképpen alakulhat ki, mert 3 gyerek van

39-1-0, ez hatféleképpen alakulhat ki, mert háromból egy gyereket 3-féleképp választhatok ki(ő nem kap almát), akik kapnak, azok meg különböző darabot, tehát kétféle sorrendben.

...

Ez elég bonyolult, s hosszadalmas.

Más módszer szerint sorba állítjuk az almákat, s a gyerekeket. Előre egy gyerek kerül, utána annyi alma, ahányat kap, majd a következő gyerek, megint almák (ha kap), s végül újra gyerek, s almák (ha kap).

Ezzel egy másik feladatra vezettük vissza, lényegében ismétléses permutáció, ahol sorbarendezés a feladat több egyforma elemmel. Kicsit bonyolítja a dolgot, hogy a klasszikus többszínű golyós feladattal ellentétben itt az almákat ugyan nem különböztetjük meg, de a gyerekeket igen (gondolom én - tehát ha Pista kap negyvenet, az nem ugyanaz, mintha Panni kapna ugyanannyit). Így a klasszikus képlet (n!/(k1!k2!...kx!) is módosul egy kicsit.

n esetünkben 42 lesz, mivel alma nem kerülhet első helyre, így az elsőt el is hagyhatjuk, a 3 gyereket megkülönböztetjük, így 3!-sal szorzunk az almákat nem különböztetjük meg, így 40!-sal viszont osztunk, meg 2!-sal is.

Tehát összegezve:

P=3!42!/40!2!=3*42*41=5166


c, Itt felhasználjuk az előző feladat eredményét, s abból kivonjuk a nem megfelelő eseteket (40-0-0, 39-1-0,...,20-20-0). Ez 21 félét jelent, az utolsó kivételével esetenként 6 lehetőséget (lásd előbb), az utolsó esetén 3-t. Azaz 5166-123 = 5043 ilyen elosztás lehetséges.

2014. szept. 16. 12:17
 2/6 szakor ***** válasza:

Közben átgondoltam egy kicsit a b, verziót. Előbb túlkombináltam. A különböző rendezések során bejönnek az eltérő változatok, azaz mindegy, hogy az egy alma az elején jut-e a gyereknek, vagy a végén a sornak, szóval nem kell módosítani az ismétléses permutáció képletét, a megoldások száma helyesen:

P=42!/40!2! = 42*41/2 = 861

Értelemszerűen a c, is módosul:

Ott is van egy hiba, mert kétszer van 3 eset, s 19-szer 6, (40-0-0 ill. 20-20-0 esetén nincs duplázás)

Itt a megoldások száma:

861-120 = 641.

2014. szept. 16. 16:50
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de a b része a feladatnak még mindig nem egészen világos nekem. pl: hogy miért lett 42 az n.

Értem, hogy alma nem kerülhet első helyre, de hogy lett 42? Gyerekből 3 van, almából pedig 40. Ez a rész nem volt világos az órán sem. Bocsánat az értetlenkedésért.

2014. szept. 16. 16:53
 4/6 szakor ***** válasza:

gyerek 3 + alma 40 van. Ha nem lenne megkötés, akkor az első helyre 43 lehetőségből választhatnánk, a másodikra 42-ből, a harmadikra 41-ből, s így tovább, DE ott van az a megkötés, hogy első helyre NEM kerülhet alma, a konstrukcióból kifolyólag, azaz ide csak 1 lehetőség van, a gyerekek közül kerül ide 1. (mivel mégse kell őket megkülönböztetni). A további sorrend változatlanul alakul, a második helyre 42-ből választhatunk, a harmadikra 41-ből, stb...

Az első helyre nem 43 lehetőség van, mert úgy alakítottuk ki a sort, hogy az elején mindenképpen gyerek áll, tehát ott nincs lehetőség választani, s mivel mégse kell megkülönböztetni, ezért csak 1 lehetőség jöhet szóba. A fennmaradó 42 helyre 40 alma és 2 gyerek marad, ebből adódik a képlet.

2014. szept. 16. 19:15
 5/6 szakor ***** válasza:

Egyébként meg zongorázd végig pl. 3 gyerek és 4 alma esetén, s meg fogod látni, hogy valóban megjelennek a különböző esetek - 15 lehetőség van, nem túl sok.

Elsőre én is eltévesztettem, hogy megkülönböztetjük a gyerekeket, de rájöttem, hogy nem kell, mert ha nem az elején, akkor egy másik elrendezésben megjelenik a párja egy adott sorrendnek.

2014. szept. 16. 19:27
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Végre leesett, hogy hogy is van ez a sorbarendezés. Hát nem a kedvencem a kombinatorika. :)
2014. szept. 16. 22:50