Roonador kérdése:

Matek feladat: A házszámomnál kisebb házszámok összege megegyezik a házszámomnál nagyobb házszámok összegével. Hányas számú házban lakom, ha ez a legkisebb szóba jövő házszám?

Egy olyan utcában lakom, ahol csak az egyik oldalon vannak házak, így 1-től egyesével vannak a számok sorszámozva.
2014. okt. 6. 19:51
 1/9 anonim ***** válasza:
A te házszámod a 6-os. Előtted a számok összege 15 (1,2,3,4,5). Utánad is (7,8).
2014. okt. 6. 20:12
 2/9 anonim ***** válasza:
Igazából triviális megoldás az 1; előtte az összeg 0, utána is (ha más ház nincs), tehát egy 1-házas utcában laksz.
2014. okt. 6. 20:27
 3/9 anonim ***** válasza:
Hehe, az se rossz :D
2014. okt. 6. 20:39
 4/9 anonim ***** válasza:
De többesszámban van a kérdés.
2014. okt. 6. 20:40
 5/9 anonim ***** válasza:
Hát, az angoloknál a 0 is többesszámban van :D
2014. okt. 6. 22:04
 6/9 anonim ***** válasza:

Egy számtani sor két részösszegéről van szó.

A sor:

1, 2, 3, ..., k-1, k, k+1 ...n-2, n-1, n


A k előtti összeg

Se = (1 + k - 1)(k - 1)/2

Se = k(k - 1)/2


A k utáni összeg

Su = (k + 1 + n)(n - k)/2


A feladat szerint ezek egyenlőek

Se = Su

k(k - 1) = (k + 1 + n)(n - k)


Zárójel felbontás, összevonás, rendezés után

2k² = n² + n = n(n + 1)

Ebből

k² = n(n + 1)/2


Ennek (egy?) megoldása

n = 8

====

ahogy az első megoldásban szerepel.


Érdekes lenne tudni, hogy a találgatáson kívül van-e más megoldási módszer, valamint hogy van-e több megoldás; ha van, mik azok, ha nincs, miért nem lehet?


DeeDee

*******

2014. okt. 7. 13:48
 7/9 bongolo ***** válasza:

DeeDee megoldása teljesen elegendő ehhez a feladathoz, de megtetszett a kérdés és elgondolkodtam rajta. Hány megoldás van?


Szóval ilyenek a megoldások:


k² = n(n + 1)/2


Ami átfogalmazva ez: Melyek azok a négyzetszámok, amik egyben háromszögszámok is?


A négyzetszámokat mindenki ismeri, a háromszögszámokat már ritkábban. A görögök szerették őket, pl. a pitegoreusok szent száma a 10 volt, ami a negyedik háromszögszám:

H(4) = 1+2+3+4 = 10


Látványra a négyzetszám egy olyan négyzet, aminek mindegyik oldala k kavicsból áll. A négyzetszám tehát ennyi kavics:

N(k) = k²

A háromszögszám pedig olyan egyenlő szárú derékszögű háromszög, aminek befogói k darab kavicsból állnak:

H(k) = k(k+1)/2

[link]


Az eléggé ismert dolog, hogy két egymást követő háromszögszám összege négyzetszám:

H(k) + H(k+1) = N(k+1)

Grafikusan: [link]


Nekünk most nem ilyesmi kell. Közelebb visz ez a másik érdekesség, ami viszont már kevésbé ismert: Egy háromszögszám nyolcszorosa eggyel kisebb egy négyzetszámnál:

8·H(k) + 1 = N(2k+1)

[link]


Vegyük a 8·H(k) -adik háromszögszámot:

H(8 H(k)) = 8 H(k) (8 H(k) + 1) / 2 = 4 H(k) (8H(k) + 1) = 4 · H(k) · N(2k+1)


Hoppá! A 4 négyzetszám, az N(2k+1) is persze, és ha a H(k) egyben négyzetszám is, akkor tudtunk generálni egy nagyobb háromszögszámot, ami négyzetszám is!

Mondjuk H(0)=0 vagy H(1)=1 egyben négyzetszámok is, utána jön a fenti képlettel H(8·1)=36, aztán

H(8·36) = 41616

H(8·41616) = 55420693056

stb.


Vagyis végtelen sok olyan négyzetszám van, ami egyben háromszögszám is.


Megjegyzés: A fenti képlet nem az összes ilyen számot generálja. Van jobb rekurziós képlet is, mondjuk a wikipédiát érdemes elsőre elolvasni:

[link]

2014. okt. 7. 20:50
 8/9 anonim ***** válasza:

Bongolo!


Reméltem, hogy nem kerüli el a figyelmedet ez a feladat!

Köszi a levezetést, a linkeket, külön örülök a grafikus ábráknak, tekintettel a vizuális alkatomra.


Cserébe küldök egy témába vágó linket, amit nemrég egy példa kapcsán tett fel valaki a GyK oldalára.

Ha te küldted volna, elnézést. :-)

[link]


DeeDee

**********

2014. okt. 7. 22:19
 9/9 bongolo ***** válasza:
Nem én küldtem, kösz.
2014. okt. 7. 23:44